Драги Приятели,
Реших да участвам в конкурса и да Ви разкажа за една интересна история.

С моят доведен брат Пенчо Георгиев – Пишкина – светла му памет – рибар от Сарафово бяхме излезли за риба с лодката му в акваторията на Сарафово. През този ден хванахме много риба – основно кефал. Той ми подари най-големият, който тежеше около 4,5 кг и аз реших да го сготвя по моята любима рецепта, която научих при моето следване в гр. Баку и да поканя на Никулден всички мои приятели с името Николай – доц. д-р Николай Ралев (тогава ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров – Бургас), д-р Николай Стоянов – един от найдобрите  и известни зъборекари на Бургас,  инж. Николай Бояджиев – зав.учебната база на Университета, инж. Николина Бояджиева – неговата съпруга,   синът му Ваньо с неговия син Николай, д-р Цветан Балкански с неговия син Николай, дъщеря ми Светослава, и други приятели за да честваме Никулден в памет и на моя баща – светла му памет Кино Данчев Бенев един от най-големите бургаски рибари – любители, който работеше и риболуваше в района на село Твърдица в този момент като въоръжена охрана на слад на Военна болница Бургас. Между другото баща ми през 1972 година зае второ място в конкурса за най-големи риби уловени с въдеца на списанието „Лов и риболов”, в раздел „Шаран”. Шаранът, който той бе уловил в района на Мандренското езеро бе тежък 14 кг и с дължина 105 см.
Събитието се състоя в преподавателския стол на Университета , като готвачът бях аз. Предварително бях одрал кефала, като след почистването му – започвайки откъм главата му, отначало с един, два и след това с три пръста внимателно се сваля кожата, без да се нарани. Когато достигнем средата на рибата кожата се обръща и сваля като дамски чорап без да се допуска появяването на бримка. Когато се достигне опашката без тя да се отрязва се срязва месото, кожата с опашката и главата се осолява и се слага в някакъв съд. По нататък месото се филитира от централната кост, от костите по корема и след това се смила през едрата мрежа и се слага в теджерка. Костите, заедно с другите риби – попче, барбун и части от морска котка (ватус) се слагат в марлено чувалче и се сваряват на бавен огън със сол и подправки, като най-важната, от които е дивесила, наситнени корени от пресен копър и магданоз, 5-6 зърна черен пипер, 3-4 зърна бахар, една средно голяма обелена глава кромид лук и 2-3 листа от дафина и настъргана кора от лимон или лайм. Варят се в 1,5 – 2,0 литра вода около – 15-20 минути.Докато ври сместа от костите и парчетата риба рибената кайма заедно с подправките щипка сол,

дивесил, смлян черен пипер и малко кимион, червен пипер, едно – две листа от дафина и 200 грама бисерен ориз предварително добре измит, 200-300 грама наситнени диворастящи гъби (манатарки, пачи крак може и наситнени култивирани печурки или кладница),  50 грама смлени орехи и 50 мл олио се задушават с 1 бутилка светло пиво или 0,7 л бяло сухо вино на тих огън 15-20 минути. След това тенджерката със задушената смес се сваля и оставя да изстине. През това време се довършва рибената чорба, като от чувалчето се изкарва и от сместа се обира внимателно месото, слага се в рибения бульон, добавя се 50 грама бланширан ориз и сол на вкус ако е необходимо. Накрая се застройва с един желтък, 1 лъжица брашно и 5-6 лъжици кисеело мляко. Накрая се поръсва с наситнени пресен копър и магданоз. Попчетата, сафрида, барбуна и парчетата от ватуса се изпържват добре и след това се поднасят на масата със сос приготвен от ябълков оцет и сок от 2-3 лимона, 50 грама смлени орехи, смлени 3-5 скилидки чесън и около 5-6 лъжици кисело млеко или готварска сметана.
Охладената докъм 25-30 градуса смес от рибената кайма и ориза се слага в кожата на рибата, която след напълването се зашива по корема и така получената риба се слага в намазнена тава върху остатъка от плънката и се пече при 200-220 градуса около 20 минути. 5 минути преди да бъде извадена от фурната върху рибата се нареждат пулушайби от доматчета чери или малък лимон (лайм). След изваждането на тавата от фурната се прави букет от пресен копъл, магданоз сложени в направено цвете от морков и се поставят в устата на рибата. Тъй като при почистването на рибата имаше и хайвер – след почистването му от ципите и осоляването му бе паниран на малки лангетки (кюфтенца) и се предлага като предястие.
    Тъй като съм ненадминат специалист по разбит хайвер - тарама от шаран предварително на 05.12 разбих 200 грама осолен хайвер от шаран (винаги в хладилника си имам опаковки по 100 или 200 грама хайвер и обикновено на Никулден, Коледа, Стефанов ден, Нова година и Йорданов ден приготвям по 1,5 – 2,0 кг разбит хайвер. Е това е моята история за Никулден и рибарските рецепти. Споменът от този незабравим ден са останали завинаги в паметта на приятелите ми.
    
С уважение,
Доц. д-р инж. Данчо Кинов Бенев

 Ако искате и вие да участвате в Никулденския конкурс 2013 на Gramofona.com за разкази, свързани с улова или приготвянето на риба, може да прочетете условията ТУК!

Gramofona.com