Различни фактори водят до дефицити на важни за организма витамини като D, В6, В12, фолат, калций, цинк, магнезий, хром, микронутриенти и биоактивни вещества с антиоксидантно действие. Всички те са свързани с биологичните промени и физиологични нарушения с промяна на възрастта.

Как да си набавим витамини чрез храната съветва д-р Евелина Иванова. Тя е доказан специалист диетолог не само в Бургас, но много хора от вътрешността на страната я търсят за прегледи и полезни съвети. Ето какво препоръчва д-р Иванова:

Дефицит на витамин D:

Висока консумация на обогатено с витамин D мляко не е подходяща, поради лактозния интолеранс. Препоръчителна е консумация на фортифицирани с витамин D плодови сокове, суплементиране с хранителни добавки.

Дефицит на витамин В 6:

Дефицитът на този витамин е свързан с недостатъчен хранителен прием, повишени потребности и/или нарушена абсорбция. Дефицитът на витамин В 6 допринася за повишаване нивото на хомоцистеина в кръвта /метаболит на сяра-съдържащите аминокиселини, който има доказано атерогенно действие, т. е. образуване на плаки по съдовете/ с увеличен сърдечно-съдов риск. Препоръчва се консумация на продукти, богати на вит. В 6: постно пилешко месо, риба, ядки, пълнозърнест хляб, бобови храни /зрял боб, леща, нахут/, карфиол, банани.

Дефицит на витамин В 12:

Дефицитът на витамин В 12 е свързан с намален интринзик фактор и атрофичен гастрит. Дефицитът допринася за увеличаване хомоцистеина в кръвта, нарушение на когнитивните функции, предизвиква анемия. Препоръчително е суплементиране с хранителни добавки.

Дефицит на фолат:

Дефицитът на този витамин предизвиква увеличаване на хомоцистеина в кръвта и в резултат може да повиши сърдечно-съдовия риск. Фолиевият дефицит увеличава риска от някои форми на рак. Препоръчва се консумация на храни, богати на фолат: спанак, лапад, салати и други листни зелени зеленчуци, житни кълнове, дрожди, пълнозърнест хляб, цвекло и суплементиране с хранителни добавки, съдържащи витамина.

Дефицит на калций:

Дефицитът най-често се дължи на увеличени потребности. Препоръчва се по-голяма консумация на сирена, които са богати на калций, а същевременно в тях почти липсва лактоза. Много добър ефект има суплементирането с хранителни добавки, съдържащи калций и витамин D.

Дефицит на цинк:

Цинковият дефицит предизвиква нарушаване на имунитета. Необходима е по-висока плътност на цинка в храната. Основни хранителни източници на цинк са: пилешко месо, риба, постни червени меса, бобови, пълнозърнести храни.

Дефицит на магнезий:

Дефицитът на магнезий най-често се дължи на недостатъчен прием с храната, нарушена гастро-интестинална абсорбция, изчерпване поради наличие на диабет. Препоръчва се увеличаване на консумацията на храни, богати на магнезий: ядки, бобови и зърнени храни, тъмнозелени зеленчуци.

Дефицит на хром:

Установено е, че средният прием на хром при възрастни е 15 микрограма на ден, докато препоръчителният прием е 50-200 мкг/ден. Дефицитът на хром предизвиква нарушаване на глюкозния толеранс и инсулиновия метаболизъм, увеличаване на триглицеридите в серума, периферна невропатия. Препоръчва се увеличена консумация на храни, богати на хром: дрожди, телешко месо, сирене, пълнозърнест и ръжен хляб.

Дефицит на антиоксидантни витамини и биоактивни субстанции /витамин С, Е, каротеноиди, биофлаваноиди/:

Дефицитът на микронутриенти и биоактивни вещества с антиоксидантно действие предизвиква нарушаване на имунитета, увеличен риск от инфекции, увеличен риск от сърдечно-съдови и ракови заболявания. Препоръчва се увеличаване консумацията на зеленчуци и плодове, които са основен източник на антиоксиданти.

Кабинетът на д-р Евелина Иванова „Активни и здрави” се намира в ДКЦ 2, к-т 110, гр. Бургас, бул. „Демокрация” 94

Телефон за връзка: 0887/313 849