Глутеновата алергия се счита за най-честото заболяване в света. То засяга основно тънкочревната лигавица, а заболелите могат да бъдат както бебета в кърмаческа възраст, деца в ранна възраст така и хора в зряла възраст /30-40 г/.   

Какво е важно да знаем за заболяването, обяснява за читателите на Грамофона изтъкнатият бургаски диетолог д-р Евелина Иванова.

„През последните години наблюденията ни показват, че голям брой хора, независимо че нямат например доказана целиакия /глутенова ентеропатия/ се чувстват по-добре, спазвайки безглутенов режим на хранене“, обясни специалистът.

Д-р Иванова подчертава, че профилактиката на глутеновата алергия е в пъти по-важна от самото лечение на заболяването. Специалистът припомня, че глутенът се съдържа в пшеницата, лимец, ръж, овес, ечемик, тритикале и във всички храни, които се приготвят от тях - бяло брашно, пълнозърнесто, грахам, булгур, кускус, всички пасти, сладкиши.

Поради тази причина безглутеновата диета е трудна за спазване, като се има предвид и фактът, че хлябът и тестените изделия традиционно са част от ежедневното европейско и северноамериканско меню.

По думите на д-р Иванова основният проблем при избора на храна е съществуването на т. нар. храни със скрит глутен, поради честото добавяне на пшеница като сгъстител в тях. Диетологът казва, че понякога това не е упоменато на етикета и трябва да се внимава със следните храни, които се приемат като рискови за наличие на глутен:

Всички видове колбаси, шоколади, бонбони, сладолед, картофен чипс, пудинг, сиропи, соев сос, салатен сос, бульони, синьо сирене, извара, сухи млека, дори инстантен чай, кафе, подправки /бакпулвер, червен пипер/, бира, малцов оцет. Изключват се от менюто и всички видове меса, риба, зеленчуци и бобови продукти, приготвени или консервирани със сос, съдържащ брашно.

Трябва да се обърне специално внимание при приемане на хранителни добавки и медикаменти. Някои от тях също могат да съдържат в състава си глутен.

Д-р Иванова цитира опита на страна като Швеция, който показва, че удълженото кърмене и въвеждането на малки количества глутен докато детето още се кърми, може да редуцират риска от развитие на целиакия. Твърде ранното въвеждане на глутен в храната на бебето /0-3 месеца/, както и твърде късното му включване /след 7-я месец/, обуславят повишен риск от поява на антиинсуларни и целиакия-характерни антитела.

„Един от кардиолозите в САЩ, занимаващ се с превенция – Уилям Дейвис, твърди, че консумацията на пшеница е основна причина за затлъстяване, импотентност, хормонален дисбаланс, захарен диабет, автоимунни болести, повишен риск за канцерогенеза. Д-р Дейвис подчертава вредата от глиадина и амилопектина, съдържащи се в днешната генномодифицирана пшеница, твърде различна от онази до преди 50 години“, обясни още бургаският диетолог.

Д-р Иванова обръща внимание и на това, че съществуват фирми, които произвеждат безглутенови хранителни продукти. На тяхната опаковка се поставя знак, показващ липсата на глутен. Следва да се избягва всяка храна с неизвестен състав и с непознато съдържание.

Вижте кои храни са безопасни за консумация и кои са рискови, т.е в тях има глутен:

Безопасни, без глутен: Картофи, царевица, ориз, просо, теф, елда, киноа, амарант, брашно от рожкови, тапиока, маниока, кестени.

Готови продукти: Чипс, оризови пуканки, катофено пюре.

С глутен: Пщеница, овес, ечемик, ръж, спелта, тритикале, камут, едрозърнест лимец, булгур, кус-кус, тестени изделия, печени брашнени изделия, овесени ядки, мюсли и т. н. от тези изделия.

Плодове и ядки:

Безопасни, без глутен: Всички плодове и ядки.

Рискови: Сушени плодове.

Зеленчуци и бобови:

Безопасни, без глутен: Всички видове зеленчуци и бобови.

Рискови: Готови зеленчукови храни.

С глутен: Ястия със зеленчуци и зърнени храни, панирани или оваляни в брашно.

Млечни продукти:

Безопасни, без глутен: Прясно мляко, натурално кисело мляко, сметана, прясно сирене и извара, маскарпоне, моцарела, сирене пармезан, гауда, ементал, кашкавал.

Рискови: Кремове и пудинги, готови млечни шейкове, топено сирене, сирене рокфор, ястия на основата на сирене, овкусен или замразен йогурт, респ. кисело мляко.

С глутен:  Млечни продукти със зърнени храни.

Месо, риба, яйца:

Безопасни, без глутен: Всички видове месо, риба, яйца.

Рискови: Готови продукти и готови сосове с месо и риба, колбаси, консервирани меса и риби.

С глутен: Риба, месо-панирани, оваляни в брашно или приготвени със сосове, съдържащи глутен.

Мазнини, подправки, сосове и добавки за готвене:

Безопасни, без глутен: Всички видове олио, масло, маргарин, мас, оцет, сол, пипер.

Рискови: Готови сосове, соев сос, заготовки за подправки, готови супи и кубчета бульон, добавки за готвене /напр. бакпулвер/.

С глутен: Всички сосове със съставки, съдържащи глутен.

Захарни изделия и подсладители:

Безопасни, без глутен: Всички видове захар, мед, мармалад.

Рискови: Шоколад, бонбони, сладолед, какао, дъвки.

С глутен: Шоколад със зърнени култури.

Напитки:

Безопасни, без глутен: Газирани напитки като кола и лимонада, кафе на зърна, чай, плодови сокове и нектари, алкохол, освен бира и малцово уиски.

Рискови: Готови смеси за фрапе, какао.

С глутен: Бира, заместители на кафе, съдържащи ечемик или малц напитки с баластни вещества, съдържащи глутен или овес.

 

Кабинетът на д-р Евелина Иванова „Активни и здрави” се намира в ДКЦ 2, к-т 110, гр. Бургас, бул. „Демокрация” 94

Телефон за връзка: 0887/313 849