Хората с диабет могат да ядат същите храни каквито консумират и останалите членове от семейството и приятелите, които нямат диабет. Спазването на балансиран режим не означава, че трябва да се откажете от любимите си ястия, но е необходимо да планирате храненето си така, че то да е умерено и да не преяждате. Това казва бургаският диетолог д-р Евелина Иванова. Тя е категорична, че голяма част от хората със захарен диабет тип 2 могат да контролират състоянието си само чрез здравословен начин на живот – хранене и физическа активност.

Д-р Иванова уточнява, че „вълшебна” диета, която да реши проблемите на заболелите няма, но казва, че менюто трябва да е разнообразно.

„Когато планирате менюто си, винаги обръщайте внимание на етикетите на хранителните продукти. Те ще ви дадат информация за размер на порцията, калории в една порция, количество и вид на мазнините, количество на захарите, количество на солта, количество на фибрите. Приготвяйте храната си чрез печене, варене или на грил, вместо да пържите. Водете си дневник, поне в началото и записвайте какво и по колко ядете, но бъдете честни към себе си. Ще се учудите, колко храна приемате, ей така, между другото. А това са калории, от които нямате нужда”, допълва опитният специалист.

Д-р Иванова казва, че здравословният хранителен режим трябва да включва задължително в дневното меню: зеленчуци - поне 500 г дневно, зърнени храни- половината от храната за деня, плодове, нискомаслени млечни произведения, варива, нетлъсти меса, риба.

Специалистът обръща внимание на това, че не трябва да се пренебрегват растителните фибри. Така се наричат несмилаемите части на храната, които се съдържат в растителните продукти и забавят усвояването на въглехидратите. Така покачването на кръвната захар след нахранване става по-бавно и в по-малка степен.

Такива продукти са ленено семе, всички видове пълнозърнест хляб, кафяв ориз, макаронени изделия от твърда пшеница, мюсли с цели зърна /вместо продукти от бяло брашно и фино смляно брашно/, варива, всички видове зеленчуци, ябълки, портокали, круши, къпини, ягоди, малини, боровинки, касис, френско грозде, черница /вместо сокове от тях или подсладени със захар десерти/.

Застоялият начин на живот е един от факторите, който допринася за нарастване заболеваемостта от захарен диабет тип 2, дори и сред децата през последните няколко десетилетия и добива размера на епидемия. Ето защо, наред с намаляване на телесното тегло, постоянната физическа активност и спортът са от изключително значение за профилактика и лечение, категорична е д-р Евелина Иванова.

Кабинетът на д-р Евелина Иванова „Активни и здрави” се намира в ДКЦ 2, к-т 110, гр. Бургас, бул. „Демокрация” 94

Телефон за връзка: 0887/313 849