Министърът на културата Боил Банов е издал заповед, с която се забраняват каквито и да е дейности в района на „Тройката“, докато назначена от него комисия не обследва всички сгради около площада. Това съобщи лично министърът, който е в Бургас заради казуса със сградата на книжарница „Хеликон“.

Още утре екипът от Министерството ще пристигне в Бургас и ще започне работа. „Назначавам обследване на целия площад „Тройката“. Да се разбере какви характеристики имат площадните сгради и дали може да се направи ансамбъл, което е и нашата цел винаги и навсякъде“, заяви министър Банов и допълни:

„Тук искам да заявя ясно на кмета, а и чрез вас медиите на областния управител и началника на РДНСК, че от този момент нататък има пълен стоп на каквито и да е действия – издаване, на ПУП, РУП, не знам какво… за събаряне пък и дума не може да става. Пълен стоп, докато не се произнесем по характеристиките на съответните сгради на този терен. Заповедта е подписана днес, утре ще я получат всички.“

До момента се знае, че като паметници на културата са декларирани две сгради. Това са бившият Маринин хамбар и бившата административна сграда на Хаджипетрови. Сградата на книжарница „Хеликон“ никога не е била декларирана като паметник на културата. Тя обаче попада в охранителната зона на останалите две. Това означава, че без разрешението на Министерството на културата в този район не могат да се предприемат никакви дейности, категоричен е министър Банов. За това ще се провери и дали е спазен Закона когато собственикът на терена изравни пространството зад трите розови сгради. Заедно с екипа, който ще направи обследването, в Бургас ще бъдат изпратени и представители от Инспектората към Министерството, за да установят дали има допуснати нарушения.

Министър Боил Банов беше категоричен, че каквито и да е действия без негово знание няма как да се предприемат. „Понеже се дочуват чат-пат, а и стига до мене за собственици на сгради, които казват: „Бе, ние се разбрахме“. Значи, с мене никой не може да се разбере. С мен може да се разбере този, който има паметник на културата и го възстановява и реставрира. Друго разбиране с мен няма. Такава система съм създал, че е абсурдна хипотезата с някакви чиновнически подписи да се разреши събаряне на паметник на културата, отписване или доизграждане на сградата.“ Банов обясни, че становищата на Института за паметниците на културата са по-скоро пожелателни, защото крайното решение се взима от министъра. „ Становището идва при мен. Моят инспекторат и аз гледаме ред по ред. В момента, в който срещнем думите „събаряне“, „изграждане“, „преизграждане“, има две хипотези. Ако е видимо нагло - Прокуратурата. Ако е нещо, което има някаква обосновка – минава през 15 човека професори, които заседават и заседанията им се излъчват директно. Има записи и всеки може да ги види и изтегли във всеки момент. Така че няма хипотеза, при която паметник на културата, който с два-три административни подписа да излезе, че може да се събори.“

Въпреки днешните изявления, насроченият за 17,30 часа протест не е отменен, съобщиха организаторите.