Много родители се сблъскват с проблема „трета сливица“. За съжаление възпалението ѝ е толкова често срещано, че много хора го приемат като нещо нормално и дори подценяват състоянието на детето. Третата сливица обаче не е никак безобидна, както и хремата, която тя предизвиква. За това предупреждава отоневрологът д-р Татяна Михова.

„Ако забележите, че хремата на детето не минава по-дълго време, ако то хърка или спи с отворена уста или е по-плачливо, най-вероятната причина е възпалена трета сливица. По-големите деца пък се оплакват в подобна ситуация и от главоболие. Уголемената трета сливица предизвиква кашлици, а често децата дори заспиват трудно“, обяснява най-видимите симптоми на проблема бургаският УНГ-специалист.

Много често секретите, които третата сливица отделя отиват към ушите. За това, за съжаление, при по-тежките случаи може да се стигне дори и до серозни отити или загуба на слуха, предупреждава д-р Михова. В такъв случай, за да се съхрани слуха, се премахва проблемната трета сливица. В по-тежките случаи може да се наложи и поставянето на т.нар. вентилационни тръбички, които извеждат натрупаните зад тъпанчето секрети.

При проблеми с третата сливица специалистът препоръчва първо да се направят изследвания. От тях се разбира какво е състоянието на органа и дали се налага оперативното му отстраняване. Преди да се стигне до консултацията с УНГ-хирург обаче всеки един лекар препоръчва по-щадящото медикаментозно лечение.

„Сливиците са вид лимфен орган и трябва да се внимава с тяхното премахване. Все пак те служат и като вид защита“, допълва д-р Татяна Михова. Зимата е сезонът, в който третата сливица може да се увеличава по-често и да предизвиква дискомфорт или проблеми. В този период е хубаво да се правят и различни физиотерапии, които са подкрепени от препарати подсилващи имунитета. По този начин „се помага“ на третата сливица да се прибере до нормалните си размери.

Хубавото в тази ситуация е, че това е състояние, което се израства. А всяка една настинка, хрема или вирус, освен притеснения на родителите, изграждат имунитета на детето и то става по-устойчиво.

„Не трябва да подценяваме това състояние, но и не трябва да се плашим. Просто родителите трябва да реагират на момента, защото инфекциите при децата се развиват бързо. За това първата стъпка е консултацията с личния лекар и от там преглед при УНГ-специалист“, обясни още д-р Михова. Ако детето не боледува често, а хремата се появява от време на време, тогава няма смисъл да се пристъпва към операция на сливицата.

Един от най-неприятните ефекти на уголемената трета сливица е задната хрема. Тя също не трябва да се подценява, предупреждава д-р Михова. Секретите от тази хрема стигат и до ушите, могат да слязат и до дробовете. Това е състояние, което се среща често при малките деца. Обикновено задната хрема е характерна за периода, в който малките ходят на детска градина. Лечението в никакъв случай не трябва да се пренебрегва, защото подобни нелекувани състояние могат да се первърнат в спаситечен бронхит или астма.

 

Кабинетът на д-р Татяна Михова се намира в гр. Бургас, ĸв. „Зopницa”, бл. 57, вx. A, ĸaб. 3

Телефон за връзка: 0884/317849