Тук има отделение по Трансфузионна хематология, но в него все още не е разрешено взимането на важната плазма

Бургазлии не могат да даряват важната реконвалесцентна плазма, която помага на пациентите с коронавирус в родния си град и се налага да пътуват до София или Варна. Взимането на кръвна плазма от дарителите се извършва в национални кръвни центрове, какъвто в Бургас все още няма.

Проблемът не е от вчера и за него се настоява от доста време. „Преливането на кръвна плазма се прави и сега в УМБАЛ-Бургас, само че тази плазма се събира от хора, прекарали коронавирус, а те могат да я дарят единствено в София и от вчера вече и във Варна.

Даряват я там, не защото тук няма специалисти или апаратура, а защото нашето отделение няма право да го прави, няма разрешение затова. Тук в Бургас нямаме кръвен център, а отделение, в което се дарява, но не се прелива кръв”, обясни пред Грамофона нюз говорителят на най-голямата болница в Бургаска област Юлия Андреева.

По думите й невъзможността за даряването на кръвна плазма в града категорично не е бургаски проблем. „Кметът Димитър Николов и Регионалната здравна инспекция от много време настояват това да се случи и здравното министерство да промени наредбите така, че да даде разрешение взимането на плазма да се осъществява в отделенията по Трансфузионна хематология”, поясни Андреева.

И добави: „Ние сме второ ниво и нямаме право да произвеждаме, а само да взимаме кръв. Искаме плазмата от София, взимаме я и я преливаме в Бургас. А дори кръвната плазма да се вземе от тук, тя отново заминава за Стара Загора, обработва се там и отново се връща в Бургас”, допълни ПР-ът на УМБАЛ-Бургас.

По нейните думи има определени изисквания един център да стане кръвен. „Има доклади, които минават през комисии, това е административна процедура. Ако здравното министерство даде разрешение да се дарява кръвна плазма в Бургас, нещата много бързо ще се организират”, обяви още Юлия Андреева.

Тя добави, че желаещи бургазлии, прекарали коронавирус да даряват плазма има, но те пътуват до София. Усилено в тази посока работи „Сдружение "Лечение на COVID-19 с реконвалесцентна плазма”, което поема пътните разходи до столицата на желаещите да даряват плазма.

Грамофона нюз ще отправи запитване до здравното министерство защо лицензът все още се бави.

Снимка: БНР