В договорите на наемателите и концесионерите на плажове няма клауза, която да уточнява какъв е начинът за вкарване на джетове и водни атракциони в морето, установи проверка на Gramofona.com.

Джетовете са позволени, за тях има обособени коридори както в морето, така и на пясъка, но Министерството не е посочило точен механизъм, по който машините да стигат до водата. Вчера избухна поредният скандал по родното Черноморие, след като собственик на джет влезе с джипа си на плаж „Перла“.

Мъжът искал да вкара джета си във водата, но не преценил разстоянието и колата му затъна на брега. От Министерството на туризма обявиха, че наемателят на плажа ще бъде глобен, защото е допуснал автомобил във водата.

„Джетовете са машини, които тежат от 250 до 450 кг. Няма друг начин да бъдат вкарани в морето, освен с автомобил“, коментира пред Gramofona.com наемателят на плажа в Крайморие Николай Димитров.

За да не се стига до ситуации като тази на „Перла“, Димитров позволява вкарването на машините преди 8 часа сутрин, а изкарването от водата става след 18 часа. „Нашата организация е такава. Гледаме джетовете да се вкарват и изкарват във времето, в което плажът е неохраняем и има малко летовници, за да не стават инциденти“, обясни Димитров.

Проверка на Gramofona.com показа, че това е практиката на повечето плажове по Южното Черноморие. Навсякъде има обособени коридори на пясъчната ивица, които са за автомобилите, които транспортират джетовете. Повечето наематели и концесионери гледат това да се случва в часовете, в които плажовете са празни.

 

Снимка: Фейсбук/ Иво Никодимов