Камено разчита на създаването на туристически район „Южно Черноморие“, за да направи известна пред света крепостта Русокастрон.

Според концепцията на Министерството на туризма, страната ни трябва да се раздели на 9 района. Така всеки един от районите ще може да разработва собствени туристически продукти, по-лесно да координира развитието на различните видове туризъм и да се представя на специализираните борси и изложения.

Особено полезно ще е районирането за по-малките общини, които в момента са в периферията на вече доказаните туристически дестинации, смята и съветникът на министъра на туризма и председател на комисията по туризъм към Общинския съвет в Бургас Живко Табаков.

Той представи концепцията на ведомството пред кметовете от Бургаска област. Според проекта за райониране, 13-те общини в Бургаско ще се включат в район „Южно Черноморие“. В община Камено искат да развиват исторически и селски туризъм.

„Малката известност на региона е предизвикателство, с което трябва да се справим“, коментира пред Gramofona.com кметът на общината Жельо Вардунски. Той и екипът му разчитат на археолозите, които в момента работят на Русокастрон. До момента проучванията показват, че там има какво да заинтригува чуждите туристи. Част от откритията в крепостта се превърнаха в истинска сензация.

Общината обаче не може да си позволи сама да се представя на туристическите борси. За това и ще разчита да стане част от подобно обединение, допълни Вардунски. В момента Камено кандидатства по проект за ремонт на пътя Константиново – Тръстиково – Ливада – Русокастро. Рехабилитацията на пътната отсечка ще улесни достъпа на посетители до крепостта. Лошата инфраструктура обаче остава основен проблем пред общината, която има амбиции да привлича почитателите на селския и исторически туризъм.

От местната администрация смятат, че като част от туристически район „Южно Черноморие“, Камено ще има възможност да разработи и съвместни проекти с други бургаски общини. Така могат да се развият и популяризират общи маршрути, които пък от своя страна ще привлекат повече туристи. Бургас като областен център ще бъде двигателят на „Южно Черноморие“, обясни Живко Табаков.

13-те кмета в региона вече са се съгласили да се включат в създаването на Организацията за управление на туристическия район. По този начин ще се скъси връзката между местната власт и държавата в лицето на ресорното министерство. Общините ще имат възможност да обединят ресурсите си, като в същото време няма да загубят индивидуалните си особености и туристическите продукти, които ги открояват, обясни още Табаков.