Да пази делфините от задушаване в рибарските мрежи е един от мотивите на сдружение „Да запазим Корал“ за обособяването на нова закщитена морска местност. След близо 5 часово заседание, комисия свикана от РИОСВ Бургас реши, че защитена местност в морето ще има. Срещу предложението са гласували представителят на Областна администрация и кметът на община Царево. 10 точки за рестрикции са предложили от сдружението и всяка една от тях е предизвикала доста спорове и дебати.

Журналистът Асен Йорданов, който е и част от коралци обясни, че идеята на новата защитена местност е да съхрани част от „това уникално кътче от морето, където все още не всичко е унищожено.“ Според него целта на защитената местност е да се забрани в този район тралене, улов на риба с взривове и химични вещества, защото това било практика.

„В предложението се включва забрана и на всякаква търговска дейност в тази акватория. Имам предвид и продажба на улов и други услуги. Да се забрани нерегламентираното надпреварване на джетове, на моторни лодки без никакви коридори и регламент. Да, това е забранено по закон, но има прецедент, в който е хубаво в защитената територия това да се упомене, защото законите се променят“, коментира Асен Йорданов.

Според него тази част от акваторията на Черно море е една от малкото запазени, но нарушенията били постоянни. „Всяка година се слагат бракониерски мрежи, траленето – това е ежедневие... Там зоната е неурбанизирана, благодарение и на сдружение „Корал“ и няма големи щети върху морето и бреговата ивица. За това предлагаме тази зона да се направи. Защитена зона, в която да се възстанови екологичното разнообразие. Делфините да не са застрашени от задушване, защото са попаднали в рибарски мрежи.

Нашето предложене за плавателните съдове беше да се забрани само влизането на моторни плавателни съдове. По предложение на Морска администрация и кмета на Царево те поискаха всякакви плавателни съдове да се забранят. Например гумени лодки, гребни лодки. Гумена лодка с гребла не нарушава екологичното законодателство“, коментира Йорданов.

Кметът на Царево Георги Лапчев обясни, че ако в защитената зона ще се въвеждат забрани, то по-добре те да са за абсолютно всички. За това и поискал освен рибарските лодки, там да се забранят и всички немоторни плавателни средства. Лапчев уточни, че за него най-големият проблем в случая остава фактът, че местните хора не са били уведомени предварително.

„Сега се коментират заповеди за забрани, за това какво не може да се случва на плаж Корал и плаж Мечата дупка. Единственото, за което гласувах за – е след като ще се забранява, да се забрани наистина преминаването на всякакви плавателни съдове на територията на Корал. Моето мнение за цялата заповед е против. Принципно няма нищо по-хубаво от това да има защитени територии и да пазим природата, но за да има смисъл от подобни заповеди, считам, че трябва да се спази прозрачността и да има широка дискусия с местното население и с обществата, които ще засене. Ако стане частен плаж, горко му на този частник, защото местните хора ще са там и то не само да протестират“, коментира царевският кмет.

Местните не били уведомени предварително, защото процедурата по обявяването на защитени местности не изисквала обществено обсъждане, контрираха и Асен Йорданов, и Атанас Русев от „Да запазим Корал“. Те смятат, че темата се преекспонира, за да се нагнети напреженние, но не смятат, че някой е трябвало да говори с хората, които живеят в този район. „Няма такава процедура в закона“, обясни и заместник-министър Тома Белев. Той присъства на срещата, но не пожела да даде подробности. Обясни, че не запознат с направените от сдружението предложения и за това не можел да коментира. Белев обясни обаче, че до 2030 год. 30% от сушата и 30% от морските ни територии трябва да са защитени, а 10% да са под особена защита. Това е изискване на Европейската комисия и всички държави-членки на ЕС трябва да се съобразят с него.

„В момента чрез морския пространствен план се предлагат такива територии, отделно Институтът за биоразнообразие също прави своите изследвания, за да предложи какви територии могат да бъдат защитени“, обясин Белев. Дали Корал и Мечата дупка отговарят на условията обаче, той не знаел.

За Атанас Русев пък запазването на три вида делфини, които обитават тази зона са най-важната причина за обявяването й като защитена. „Те са защитени от закона, но ние искаме да гарантираме, че те ще бъдат в Черно море.“

Министър Борислав Сандов е този, който трябва да издаде заповедта за обявяването на новата защитена морска местност. Той ще има и последната дума за забраните и ограниченията, които ще бъдат въведени там. Междувременно от местни рибарски организации обявиха, че са готови на протест, ако им бъде забранено да риболуват в района.