Идеята за създаването на нов национален парк „Българско Черноморие” разбуни духовете в морските общини. Кметове от региона не спестиха критиките си към документа и го обявиха за „обиден”.

По традиция създаването на нови защитени територии се приема радушно от природозащтинтите организации. Този път обаче дори и еколозите имат едно наум за идеята за нов национален парк. Според Радостина Ценова от Българското дружество за защита на птиците, проектът изначално поставя в конфликт всички замесени страни. „В тази ситуация няма доволни страни. Това не е начинът и това не е цената. Собствениците на юг, които и без това са на нокти, сега се вкарват в една нова война, която някой има интерес да подпали и този някой е Министерството на околната среда и водите”, убедена е Ценова.

Тя уточни, че по Закон земята в националните паркове е изключително държавна собственост. В границите на бъдещия парк обаче попадат различни по статут парцели, което означава, че ще се национализират земи. Другото опасение на природозащитниците е, че това може да е опит за промяна в Закона, която ще „охлаби примката” в националните паркове.

Радостина Ценова припомни конфликтите и предявените апетити в национален парк "Пирин". „Каква е играта не можем да кажем, но ситуацията е много скандална. Умишлено се създава противопоставяне между собственици и еколози”, категорична е Радостина Ценова. Тя недоумява и защо експертите от ековедомството са допуснали в проекта редица парадокси.

Така например, заповедта трябвало да се изаде от Комитета по горите, а подобна институция не съществува от десетки години. Според нея подобни недоглеждания не са случайни.  Освен това има и разминаване в картите, които са публикувани в документацията.

„Опитахме се да направим анализ, но няма две еднакви карти. В една от тях определена територия влиза в границите на националния парк, а в друга е извадена от него”, разказа още Ценова. Категорична е, че в този си вид новият национален парк не трябва да съществува.