На 17 юни в Бургас ще се проведе първото обществено обсъждане за границите и обхвата на бъдещия национален парк „Българско Черноморие”. Документацията по проекта е 239 страници и може да се открие на сайта на Министерството на околната среда и водите.
Идеята е да се обединят природните паркове, защитените местности и резерватите в крайбрежната зона. Урбанизирани зони и частни имоти не попадат в проекта, заяви пред Gramofona.com ръководителят на проекта проф. Румяна Мечева.
Тя уточни, че в бъдещия парк попадат държавни и общински терени на 2,5 км. от бреговата ивица. Проф. Мечева допълни, че картирането на дюните в някои региони не е приключило, призна, че има и спорни територии. „Целият смисъл е да се разбере, кои територии са най-наситени с консервационно значими видове. До момента не сме имали случай подобни видове да попадат в частен имот”, допълни проф. Мечева.
Според нея обаче създаването на подобен национален парк ще прекрати практиката за заменки на държавни и общински земи и ще спре презастрояването на Черноморието. Морските общини, които все още не са готови със своите Подробни устройствени планове ще трябва да пренапишат цялата си документация.
Ако ПУП-овете им не са приети до обособяването на националния парк, те ще трябва да се съобразят с него, уточни още проф. Мечева. Кметът на Царево инж. Георги Лапчев коментира идеята като пълен абсурд. Според него документите не са изработени коректно и за всеки, който е специалист е обидно да чете подобни неща. Очаквайте мнението и на останалите морски кметове.
Според предварителната документация в бъдещия парк ще попаднат природните паркове „Странджа” и „Ропотамо”, „Атанасовското езеро”, „Смриките”, „Иракли”, „Поморийско езеро”, „Пода”, „Бургаски солници”, „Ченгене скеле”, устието на р. Велека. Маслен нос и пясъчните дюни също ще влязат в новата защитена територия. Обхватът на бъдещия парк е над 50 хил. хектара.
Снимка: chernomorie.eu