Бургаските орнитолози откриха новото място за нощуване на малките корморани. Няколко поредни години те се събираха в тръстиков масив от югоизточната страна на езерото Вая. Натовареният автомобилен трафик и шумът обаче са изгонили малките корморани от там.

Освен, че бе разбулена мистерията около нощувката на малките корморани, е установено, че те са увеличили значително числеността си след последното застудяване. Ако само преди дни броят им беше едва 1 400, при последното преброяване са регистрирани над 7 000 птици.

По време на мониторинга на езерата извършван по проект „Живот за Бургаските

езера” изпълняван от БДЗП към програма LIFE+ на ЕС са наблюдавани и първите за тази зима ушати гмурци. Те са най-редките от петте вида гмурци, срещащи се в България. Ушатите гмурци са видени в компанията на три червеноврати гмуреца – друг много красив и рядък обитател на бургаските езера.

Към пойните лебеди в нивите около езерата пък са се присъединили и първите тундрови лебеди или известни още като малък лебед. Близо тридесет птици се хранят заедно с пойните лебеди по нивите. Заедно с тях е наблюдаван още един елегантен и обаятелен вид птица – сивият жерав.

 

Снимка: Светослав Спасов/ natureimages.eu