Бургаските природозащитници издирват 1 400 малки корморани. Птиците са били установени при полет, но са променили мястото си за пренощуване. За сега обаче то остава неизвестно за орнитолозите. От началото на месеца експерти и доброволци проверяват нощувките на малките корморани. Орнитолозите следят промяната във видовия състав на птиците и тяхната чиселност.
Въпреки, че в Бургас още е топло, в Атанасовското езеро и язовир Мандра пристигнаха първите зимни обитатели. Над 120 са пойните лебеди, които са забелязани в бургаските езера. Студът от север е докарал и много големи числености на различни видове патици, потапници и лебеди. След като първо се настаниха в зимовищата си по река Дунав и край бургаските езера се появиха първите
големи белочели гъски и планински потапници.
Типичните северни видове са се настанили в езерата, което може да означава само, че зимата наближава, коментираха специалистите от „Живот за Бургаските езера”.
Дори появилите се преди две седмици 22 тръноопашати потапници във Вая са станали много повече.
Броят им достигна 280 екземпляра, което е много по-близо до онази численост, която сме свикнали да наблюдаваме през зимата в езерото.
Заради нетипично топлото време обаче орнитолозите все още откриват единични екземпляри от блестящи ибиси, бели лопатарки, малки бели и гривести чапли. Те отказват да поемат на юг и са останали да се хранят в езерата около нас.