Йорданка Ананиева е заместник-кмет по образование в Община Бургас. Преди дни стана ясно, че през ноември миналата година дете е пострадало сериозно на арматурно желязо в двора на Начално базово училище „Михаил Лъкатник“. Родители разпространиха открито писмо, в което обясняват, че дворът не е ремонтиран от 1979 година и поискаха съдействие от кмета Димитър Николов. Интервю на Gramofona.com

Г-жо Ананиева, родители на деца от Началното базово училище в Бургас разпространиха открито писмо, с което призовават Община Бургас да ремонтира спешно двора на училището. Там, знаете, имаше инцидент, при който пострада третокласник. Предвиден ли е ремонт на двора и кога трябва да се случи?

Още докато директор беше г-жа Веселина Въжарова започна проектиране на дворното пространство. Проектът беше представен в Общината и тогава го върнахме за отстраняването на забележки. След назначаването за директор на г-жа Снежка Височкова проведохме разговор с нея, на който казахме, че има забележки по проекта за ремонт на двора, които трябва да бъдат отстранени. Става въпрос за корекции в част Архитектура и част Озеленяване. Те трябва да се отстранят от проектантите и документите отново да се предадат в Община Бургас, за да се издаде разрешение за строеж. Моята лична забележка беше да има етапност в изпълнението, за да можем и ние да планираме дейностите и финансирането по проекта.

Преди колко време се случи този разговор с директора на базовото училище?

Ами това беше преди около две години. И до този момент папките в Община Бургас за този проект стоят празни в част Архитектура и част Озеленяване. Това означава, че няма как да се издаде разрешение за строеж, защото не е пълна документацията. Няма как да бъде придвижено каквото и да е и да се предвидят средства в бюджета.

Винаги когато се срещам с директорите на училища и детски градини говорим, че когато започваме един проект, той трябва да е завършен и годен за изпълнение. Много съвместни проекти вече реализирахме с директори точно по този начин. Така беше завършен дворът на „Братя Миладинови“, започнахме поетапно двора на „П. Яворов“, на „Г. Бенковски“. Много са училищата, да не ги изброявам. Други вече имат готови проекти с издадено разрешително за строеж. Така е „Йордан Йовков“, така е Славейковото училище. Те са в готовност и чакат финансиране.

Нека да напомня, че през декември Общинският съвет в Бургас прие програма, според която училищата вече ще кандидатстват за финансиране при нас. Те ще заявят какво е тяхното самоучастие в проекта и комисия, в която влизат общински съветници и представители на администрацията ще класират проектите.

Т.е. ремонт на училищен двор се прави след като директорът е заявил какво иска и е подготвил необходимите документи, така ли?

Точно така. Всички дворове са различни и ние няма как да знаем и предвидим интересите и потребностите на децата. За дворовете и спортните им площадки е много важна възрастта на децата, важно е какъв спорт се практикува в училище и съответно какви площадки трябва да се изградят. Някои искат хандбално игрище, други държат на баскетболно или футболно.

За това директорите трябва да заявят какво им трябва. Не е задължително да има технически проект, достатъчен е и идеен, но трябва да имаме документация. Училищната територия е дадена на разпореждане на директора и той носи отговорност за тази територия – за нейната поддръжка, за нейното обезопасяване и реновиране. Тази отговорност му е делигирана с предаването на акта за общинска собственост.

А проверка на инцидента с момченцето от училището направихте ли?

Имаме писмо от родителите, което изпратихме по компетентност. Направена е съвместна проверка от Община Бургас и Регионалното управление по образование. Нашите експерти са изискали информация от медицинското лице в училище за самия инцидент, какво точно се е случило и от директора за предприетите мерки за обезопасяване на двора. Но ние не сме санкциониращ орган. Регионалното управление назначава директорите и от там могат да търсят отговорност.

Родители на деца от училището подготвиха открито писмо, с което настояват Общината спешно да ремонтира двора. Вие запознахте ли се с него?

Нямам такова писмо. Искам да кажа, че много се радвам когато родителите са активни и имат желание да се случват нещата. Голяма част от проектите се случват благодарение на това, че родителите имат интерес. Но нека насочат искането към своя директор. Когато родителите търсят директно нас, администрацията, това означава, че няма работещо ръководство на училището. Т.е. ръководството го няма.

Редно е родителите да се обърнат към директора. Да не забравяме, че всяко училище има обществен съвет, в който участват част от родителите. Там има и представител на Общината. Този съвет трябва да се събира редовно и там се обсъждат такива въпроси. Моят съвет към родителите е да се обърнат към директора. Аз нищо не мога да направя, ако директорът не заяви желание да се случи нещо.

Директорите трябва да са активни, защото иначе другите ги изпреварват. Има колеги, които са много активни - правят проекти, представят ги, защитават ги и получават финансиране. Този, който чака друг да му свърши работата, изостава на опашката. Не че няма да му дойде някога редът, но не се знае кога. Ако има инвестиционен проект и ако постъпи предложение по новата Програма за ремонт на дворовете, общинските съветниците ще го прегледат и могат да го приемат.

Това означава ли, че още в този бюджет могат да се отделят средства за финансиране на ремонта?

Да, може да се реализира в рамките на Бюджет 2021. След като се приеме бюджета, програмата предвижда да бъде отворена сесията за кандидатстване с проектните предложения.  Формулярът за кандидатстване е направен лесно и достъпно. След това се събира комисията, гледа проектите, одобрява и ние пускаме тръжна процедура, за да може през лятото да се направи ремонта. Програмата е двугодишна и ако сега има забележки по един проект, ще може да се реализира през следващата година. Когато има идея за финансиране се работи по-лесно.

Не че и сега не се работи. Миналата година направихме игрище за футбол в „П. Яворов“, започнахме двора на „Любен Каравелов“, той е доста голям, в момента е на твърда настилка, остава да се направи специалната. Довършваме двора на Професионалната гимназия по сградостроене. Това са трите училища, на които успяхме да ремонтираме дворовете. Тази година ще са около 4 училищни двора и 5-6 двора на детски градини. Опитваме се да вървят балансирано нещата, но това кой двор ще бъде ремонтиран зависи от това кой директор си е свършил работата.