Община Руен е най-голямата, но и най-бедната в Бургаска област. С какво в момента руенци изкарват своята прехрана и какво е нивото на безработица в областта? Интервю с кмета на Община Руен Исмаил Осман.

Г-н Осман, каква е степента на безработица в Руенско в момента?

- Ситуацията спрямо зимните месеци малко се подобри, тъй като започна сезонната работа в Слънчев бряг и доста хора се отправиха да работят  в сферата на туризма. Сезонната работа обаче  ще е до септември, след което хората отново ще върнат по селата и това не е добре. За целта трябва да има производство, за да има и работа. Докато няма фабрики, които да произвеждат стоки, не може да има и постоянна работа. В момента в Общината имаме назначени хора по различни програми, свързани с Министерството на труда и социалната политика. Те обаче са временни-за 6 месеца или за година. Просто трайна работа няма.

По какъв начин руенци основно изкарват прехраната си?

- Местните основно се занимават със земеделие, тъй като то е добре развито в района. Обработваемите площи обаче не са достатъчни. Има голям интерес от земеделски производители, които искат да обработват по-големи площи и да назначат повече работници. Преди години имаше много хора, които отглеждаха зеле, но те не можаха да продадат своята

продукция. Прекупвачите изкупуваха зелето по 9 ст. за килограм, а го продаваха за 0.50 лв. Това наложи тази година хората да не отглеждат зеле, а да се насочат към производството на курнишони, домати и пипер. Разбира се ние им помагаме да кандидатстват с малки проекти, които са на стойност 1 500 евро на година, които пари се дават последователно 5 години.

Какво е положението при животновъдите?

- При тях има някакво движение от 2-3 месеца насам. Хората идват и искат общински имоти, които имоти да не бъдат много далеч от самото населено място, тъй като в Руен имаме 39 населени места. Идват животновъди от най-различни села, които имат желание  да изнесат кравите си извън населеното място, за да може по този начин да развият бизнеса си с животните. Това е така, защото ограничението е до 5 крави в населено място. Имаме разбира се и крупни животновъди. Единият от тях е канадец, който има 500 крави в Руен и Вресово.

Има ли други чужди производители?

- Имаме производител животновъд, който използва млякото от кравите и го продава на мандрите, като част от него продава на местната ни мандра. Проблемът тук е, че от нея не могат да изкупят млякото на хубава цена. Преди месец стана ясно, че от мандрата на бизнесмена Георги Стоев от Веселие идват да купуват мляко.