Двете общини- Руен и Къркларели, Република Турция работят съвместно за популяризиране на културното наследство и традиции на двата етноса. Това стана ясно на нарочна пресконференция в Община Руен. Проектът „Ръка за ръка по пътя на традициите“ има за цел да изгради устойчиво трансгранично сътрудничество между българската и турска община. „ Сред основните задачи на проекта са заложени съвместни семинари, както и работилници за представяне на автентични ритуали и традиционни занаяти“, заяви на срещата зам. кметът на община Руен Иб Мустафа.
Още на 17 май една от първите дейности по проекта-семинар за традиционна кухня, вече се е провел в Руен. 36 младежи от общината и също толкова от Къркларели са имали възможност сами да приготвят традиционни български ястия. Сега същите предстои да представят фолклорни и културни традиции. Сборните групи ще покажат на работилница типични за региона занаяти, местни обичаи,
характерни за двете общини от трансграничния регион. Младежите ще участват в изработването на маски и други елементи от кукерски костюми в продължение на 3 дни. В края на тридневното събитие групите ще се включат в специално кукерско шоу. „Тези проекти са от изключително голямо значение за развитието на община Къркларели.
Вярвам, че това ще допринесе и за развитието на европейските фондове. За мен е от основно значение привличането на млади хора“, каза Емре Бежи-ръководител на проекта в община Къркларели. Секретарят на турската община Онур Кочтюрк заяви от своя страна, че целта на „Ръка за ръка по пътя към традициите“ е двете култури да се опознаят, да се види общото и различното между тях. „Младите хора не трябва да забравят традициите и обичаите“, допълни Кочтюрк.
Проектът предвиждаа още създаване на многоезичен уебсайт, както и рекламни дейности, свързани с продикти на културния туризъм и традиции на двете страни.