Чучело на политик вместо кучета тричаха днес в Бродилово. Странджанското село отново прикова вниманието на всички заради обичая, при който животните се провесват от високо и след като се завъртят, биват мятани в близката река. За поредна година полицейското присъствие изпъна нервите на бродиловци. Дни преди днешния ден кметският наместник е бил привикан и е подписал предупредителен протокол, че няма да допусне обичаят да се изпълни в автентичния му вид.
"Аз съм длъжностно лице и за това трябваше да подпиша. Нямам представа какво се случва днес в Бродилово, защото съм в отпуска", коментира пред Gramofona.com кметският наместник Илия Илиев. Въпреки твърденията му, Илиев беше забелязан в тълпата днес. За да тушират напрежението жителите на селото само изкъпаха кучетата и пред погледа на ветеринари и полицаи "бесиха" чучело на политик.
На тайни места обаче ритуалът ще бъде изпълнен, категорични са бродиловци. Имало двама-трима души в селото, които не са съгласни да загърбят традицията и ще тричат кучетата си. "Знаем, че има хора, които го правят. Но не можем да сложим полицай до всеки човек", коментираха и от общинската администрация в Царево. Със задачата да не се допусне тричане на кучета днес е натоварена Агенцията
по безопасност на храните. Бургаските й служители са тези, които трябва да следят спазва ли се Закона за защита на животните. Според този закон тричането на кучетата е жестокст и подлежи на наказание.
Междувременно природозащитни организации изпратиха отворено писмо до кмета на Бродилово. В него те му напомнят за негативния отзвук от обичая. "За жалост, не следите интернационалните реакции, отразени чрез интернет миналата година в почти всички европейски страни като Швеция, Холандия, Норвегия, Австрия, Германия и дори САЩ. Възмущението и отвращението на цивилизования свят не са от полза за добрия имидж на България и в никакъв случай не са положителна реклама за вашето село", се казва в откритото писмо, което .НПО "Зелен фар", Animal-SOS 2012 и Немско-българска мисия за защита на животните "Феникс" са изпратили до Илиев.
От неправителствените организации смятат, че изпълняването на обичая ще има и далеч по-сериозни последици за страната във външно-политически план. "Съзнавате ли последствията, които би имала една негативна реакция, предвид кандидатурата на страната ни за Шенген, устоявана с много политически усилия?", питат от НПО-та и също припомнят, че обичаят е забранен.
Снимка: Архив