tabela_brodilovoАко преди седмица някой беше попитал хората от вътрешността на страната, знаят ли къде е с. Бродилово, малцина щяха да знаят. Сега обаче всеки ще каже, че това е селото на варварите, в което бесят кучетата си.

Обичаят „тричане”, който се изпълнява в странджанското село беше заклеймен като безмислено жесток. В социалните мрежи вече има и група, която е твърдо решена да спре обредното въртене на кучетата, което трябва да се проведе утре. Според защитници на животните, „тричането” има фатален край за много от четириногите, а по време на обреда хвърчали крайници и черва. Много кучета получавали инфаркт и умирали.

Според бродиловци обаче, до този момент нито едно животно не е осакатено. Зад това твърдение застава лично и кметът на община Царево Георги Лапчев. Той самият признава, че обичаят не му допада, но е категоричен, че досега в Бродилово няма загинало куче.

„Как си представяте, че ако това е жестоко ще го причиня на домашния си любимец. Тук не става въпрос за бездомни кучета, които се измъчват. В обичая участват нашите любимци и ние никога не сме им причинявали нещо лошо”, заяви и кметският наместник на Бродилово Илия Илиев.

Нито той, нито царевския кмет скриха обидата си от отношението на хората по форумите за бродиловци. „Обидно ми е отношението към хората в Бродилово. Това не са варвари, които издевателстват над животните. Вярно е, че имат един по- странен обичай веднъж годишно, но това далеч не ги превръща във варвари”, категоричен е кметът на община Царево и напомня, че всеки един от нас е ставал свидетел ежегодно на жестокости към бездомните животни. Но за тях мирни походи не се организират.

trichane_kuche

Според Георги Лапчев цялата тази енергия, която в момента се хаби в социалните мрежи е можела да

послужи за нещо полезно. „Тези хора можеха да дойдат и да направят една разяснителна кампания. Да кажат защо не одобряват обичая, а не да се тръгва на инат”, коментира още Лапчев.

Кметският наместник в Бродилово също не харесва начина, по който се говори за обичая. „Аз идвам ли да се бъркам във вашия дом? Не го правете и вие”, отсича Илиев. Признава, че хората в Бродилово в момента са разделени на две. Все още не е решено дали „тричането” ще се състои. Вярно е, че има много противници, но това е вековна традиция и хората трудно ще се откажат от нея.

Кметът на Царево вече е издал заповед, с която забранява провеждането на обичая „тричане”. „Тези неща със заповед не се уреждат”, заяви обаче неговият наместник в селото.

Странни, безмислени и често жестоки обичаи има навсякъде по света. В сърцето на стара Европа- Испания коридата все още е повод за национална гордост. Иберийците наскоро се отказаха от нея, но ако сте забравили по време на корида, биковете се пробождат с копия, за да се разярят. В края на битката животното умира, а тореадорът взима ухото му като трофей.

dangerous_traditions

И ако коридата вече е в историята на Испания, в едно малко градче на полуострова в края на януари се изпълнява един доста по- жесток от „тричането” ритуал. Според традицията, се връзва една коза, която после се хвърля от камбанарията на местната църква. Тълпата отдолу трябва да хване животното. Ритуалът се изпълнява и до днес и е в чест на католически светец.

dangerous_traditions1

Извън Европа също има доста зловещи ритуали. Мюсюлманите от Западна Индия например хвърлят малки деца от 15 метрова кула. От долу няколко души държат разпънат чаршаф и хващат малкото. Прави се за здраве и дълголетие на детето, ако успее да преживее ритуала, разбира се.