Тихомир Атанасов е от Бургас. През 2008 год. става поръчител по кредит на свой приятел в Райфайзенбанк. След като няколко пъти банката вдига едностранно лихвите, мъжът не успява да се справи с новите вноски и започва да бави плащанията. В този момент банката решава да защити правата си и обявява кредита за изискуем. Това означава, че цялата сума трябва да се изплати наведнъж в най-кратък срок. Мъжът е теглил 13 хил. лв. От тях получава малко над 10 хил., а останалите пари, които също трябва да връща са удържани като такси по заема. През март 2011 год. поръчителят на кредита - Тихомир Атанасов разбира, че той вече е станал изискуем и той е човекът, който трябва да плати парите в срок от 14 дни.
Сумата обаче вече е нараснала на 17 хил. лв заради лихвите и сакциите по просрочване. Тихомир предлага да плаща по 500 лв. на месец, докато нещата се нормализират, но от банката отказват споразумение. Следва запор на заплатата му и изпълнителен лист. Действията на Райфайзенбанк обаче са атакувани в съда, който обявява иска на банката за нищожен. Това не пречи на банката да заведе ново дело и отново да си търси парите от Тихомир.
"По закон банките са длъжни да уведомят поръчителя, ако по кредита има забавяне на вноските. В
този случай това не е станало, те директно са пристъпили към изпълнителния лист, а и отказват каквото и да е споразумение", коментира казусът и адвокатът на Тихомир - Светлозар Николов. Второто дело, заведено от банката е прекратено. Според родното законодателство един човек не може да бъде съден два пъти за едно и също нещо. Това обаче не е пречка за Райфайзенбанк, от където вече са завели и трето дело срещу Тихомир. Днес районните магистрати поискаха от двете страни да постигнат споразумение преди старта на делото.
Този път обаче Тихомир е категоричен, че компромис няма да направи. "Няколко години ги моля да се споразумеем. Те отказват. Сумата, която банката вече изисква, е нараснала на 23 хил. лв.", коментира Атанасов. Според неговия адвокат, основният проблем в подобни ситуации е, че в България няма свободна пазарна икономика, а банките са постигнали договореност по между си. "Те предлагат еднакви лихви и еднакви условия. Ако човек не е съгласен, няма как да отиде в друга банка, защото там условията са същите", коментира юристът. Според него законодателството трябва да се промени и да се пресече практиката, при която само чрез извлечение от сметка банката може да извади изпълнителен лист срещу свой длъжник.