HPIM3029Трудно, но не невъзможно е да победиш в съда мощна финансова институция, каквато се явява, примерно, една банка. Важното е да знаеш правата си като клиент и да ги отстояваш до край.

Това се случва с конкретен човек и конкретна банка. Бургазлията Тихомир Атанасов, в качеството си на поръчител по заем на свой приятел, успя да се пребори с Райфайзенбанк, като доказа на всички инстанции своята правота. Ще се въздържим от подробности по случая, като цитираме само фрапиращият факт – при заем от 10 хиляди лева след едногодишно погасяване се оказва, че сумата, която банката търси чрез съдебен изпълнител, е 17 756, 68 лева. И то без да е поканен от банката по надлежния ред. С помощта на юриста  Светозар Николов  и минаване през окръжен и районен съд Тихомир Атанасов е заличен като длъжник по изпълнителното дело.

Този частен случай бе повод за коментар по цялостната банкова политика от страна на Светозар Николов, в качеството си на икономист и магистър по право с 8 години опит като консултант при подобни казуси. Проблеми на банковото дело се занимава вече четири години,  оглавявал е над 40 протеста срещу несправедливата банкова политика в цялата страна, с негова помощ са печелени дела срещу Пощенска банка, Централна кооперативна банка, Алфа банк и Булбанк. Това съобщи самият той пред журналисти в

Бургас. „Банките губят доверието на клиентите си, защото ги вкарват в свръхзадлъжнялост, умишлено въвеждат хората в дългово робство” – изтъкна г-н Николов. Според него банките са недосегаеми, защото са покровителствани от държавата. „Как е възможно конкуренти да се обединяват в Асоциация, в картелно обединение?” – недоумява той.

Юристът съобщи, че в комисията по защита от дискриминация е заведено дело срещу член 417 от ГПК, развързващ ръцете на банките по отношение заробването на кредитополучателите. Осем месеца от тогава отговор все още няма. Според него единственото решение на все по-задълбочаващите се проблеми във взаимоотношенията банка-клиент в ущърб на клиента е цялостна реформа на банковата система. За това са необходми законодателни промени, като например Закон за защита на потребителите-кредитополучатели, Закон за фалити на физически лица, Закон за защита на длъжниците, както и достъпност до съдебната система. Защото много потърпевши не си търсят правата именно поради непосилните адвокатски хонорари и такси.

„Няма да спрем организираните протести, докато не се появи партия, която да заяви политическа воля да защити правата на гражданите от финансовия геноцид на банките, подкрепян от държавата. Ако няма такава партия, ние ще си я създадем!” – категорично заяви  Николов и призова към обединение на пострадалите от некоректното отношение и монопола на банките.