Дейците от сферата на културата в Бургас, които са спечелили престижни награди и са дали своя значим принос за развитието и опазването на духовното богатство, получиха традиционните отличия в навечерието на 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Наградите раздаде кметът Димитър Николов на церемония в експоцентър „Флора“.

Първи беше отличен Юрий Ангелов. Популярният актьор от Драматичен театър "Адриана Будевска" взе наградата за изключително присъствие на театралната сцена и цялостен принос в развитието на културата в Бургас.

След него грамотите си получиха, както следва:

Маестро Цанислав Петков, диригент на Държавна опера-Бургас – за професионални успехи като диригент и популяризирането на Бургас на националната сцена.

Десислава Минчева-Тодорова и Неделина Роселинова, актриси от Държавен куклен театър - Бургас – за изключителни професионални успехи и ролите им в спектакъла "Филифьонката, която вярваше в бедствия", носител на наградата "Икар" за 2019 година.

Стоян Стоянов, артист-балетист – за съхраняване и популяризиране на българския фолклор, професионализъм и успехи с Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа".

Радка Памукова, обществен и културен деятел – за дейността ѝ като биограф на големия диригент Емил Чакъров и изключителен принос за съхраняване на паметта му.

Художникът Стойко Сакалиев – за успехи в изобразителното изкуство и принос в развитието на културния живот на Бургас.

Пламена Кирова, главен уредник в Етнографска експозиция на Регионален исторически музей-Бургас – за професионални успехи и принос в съхраняването, проучването и популяризирането на етнографското богатство на бургаския край.

Фотографът Тодор Динев – за изключителен професионализъм във фотографското изкуство и принос за популяризирането на Бургас на местно, национално и европейско ниво.

Кина Христова, вокален педагог, ръководител на Вокална Студия "Сезони" при бургаското читалище "Пробуда 1880" - за изключителни заслуги в музикалното обучение на деца и младежи и принос в популяризирането на жанра поп и рок пеене на национално и международно ниво.

Светлин Петков, композитор и звукорежисьор в Държавен куклен театър-Бургас – за цялостен принос и професионални успехи с кукления театър.

Величка Колева, художествен ръководител на Детско ателие по рисуване и приложни изкуства към НЧ "Просвета 1927" в кв. "Долно  Езерово", по повод 20 години от основаването на ателието – за успешна дейност в сферата на художественото изкуство и достойно представяне на регионални и национални пленери.

Посмъртно беше отличен поетът Манол Манолов, номиниран от Сдружение "Бургаска писателска общност" – за забележителни творчески постижения в областта на изящната словесност и принос в редакторската, журналистическата и преподавателската дейност. Само няколко дни след като поетът беше номиниран от бургаските писатели, той ни напусна завинаги. Наградата прие съпругата му Галя Манолова.

Александър Перпериев, художествен ръководител и диригент на вокална група "Ретро Бургас" при читалище "Асен Златаров 1940" и ВГ "Ангира" при читалище "Фар 1946" – за популяризирането на старите градски шлагерни и гръцки песни на национално и международно ниво, и за цялостно творческо присъствие в читалищния живот.

Анастасия Тодорова, главен експерт в Регионален държавен архив-Бургас – за принос в издирването, научно-техническата обработка, съхраняването и популяризирането на историческото минало на града.

Борислав Проданов, технически изпълнител в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" – за професионализъм и отговорност при изпълнение на задълженията си в галерията.

Вокален ансамбъл "Фортисимо" с диригент Милена Добрева – за изключителни творчески успехи на международната и национална сцена – златен медал от Световните хорови игри в Южна Африка и наградата "Ансамбъл на годината - 2018".

Регионална библиотека "Пейо Яворов"-Бургас – за прилагането на новите технологии в сферата на библиотечното дело и приза "Библиотека на годината - 2018".

Фолклорен танцов състав "Никола Гинов" по повод 45 години от основаването на състава - за принос в съхраняването и популяризирането на българското фолклорно наследство.

НЧ "Изгрев 1909"-Бургас по повод 110 години от основаването на читалището – за успешното прилагане на традиционна и иновативна библиотечната дейност и принос в съхраняването на читалищното дело. Наградата прие секретарят на читалището Кристина Атанасова.

НЧ "Ангел Димитров 1929" в кв. "Сарафово" по повод 90 години от основаването му – за принос в развитието на читалищното дело и заслуги в съхраняването на българското фолклорно наследство.

НЧ "Пробуда 1929" в с. Извор по повод 90 години от основаването му – за принос в развитието на читалищното дело и изключителни заслуги в съхраняването на българското фолклорно наследство.

НЧ "Пробуда 1929" в с. Равнец по повод 90 години от основаването на читалището – за принос в развитието на читалищното дело и заслуги в съхраняването на българския фолклор.

НЧ "Петър Янев 1939" в кв. "Крайморие" по повод 80 години от основаването на читалището – за принос в развитието на читалищното дело и заслуги в съхраняването на българския фолклор.

Тържество без музика не може. За доброто настроение на културните дейци се погрижи талантливият бургаски изпълнител Георги Дюлгеров. На сцената се изяви и детската вокална група „ИзгревЧет@“ към читалище „Изгрев 1909“, която изпя „Моят град“ – най-новия хит, посветен на Бургас. Това стана пред погледа на неговия автор – композитора Стефан Диомов. Създателят на легендите „Тоника“ изгледа с интерес церемонията в компанията на поета Ваньо Вълчев.