Още от съвсем малки бабите са ни карали всяка сутрин да пием прясно мляко. Не спираха да повтарят колко полезно било, как млякото набавя нужния калций на организма ни, за да бъдем по-здрави. С времето и с годините, гордо консумирах, благодарение на придобития ми навик от дете „всяка сутрин – чаша, две прясно мляко”. Но попаднах на статии, на новини, на информации, които ме накараха да се замисля за консумацията на прясното мляко в ежедневието ми. Започвах да чета все повече и повече. Aпетитът ми за информация „За или против прясното мляко” се увеличаваше светкавично.

Малките бозайници (като теленца, козлета) сучат в продължение на определен период, от който се нуждая, за да се адаптират към заобикалящата ги среда, след което никога повече не го правят. Тоест, щом майката природата е определила така, значи ние се нуждаем от мляко, за да оцелеем в началото на нашия живот.

До три годишна възраст детето трябва да суче от майчината гръд. В този период се произвежда ензима лактаза, който спомага разграждането на млечната захар лактоза. Това ако не се случи, ако не се разгради лактозата, може да се стигне до замърсяване (например с бактерии) на човешкия организъм и да се стимулират много токсини и т.н.

От друга страна млекодайните

животни не се отглеждат правилно, алармират природолюбители. При отглеждане на кравите се дава висока доза антибиотици, за да не се разболяват. Инжектират се с хормони, за да произвеждат повече мляко. Нормално трябва да дават около 5 литра на ден, а се стига до 40-50 литра. Да не говорим, че една крава може да достигне до 25 години живот, но в днешно време съвсем не е така. Техният живот продължава от 3-5 години.

Много майки вярват, така както и Ваня Проданова - майка на 2 деца, че млякото трябва задължително да присъства в менюто на малчуганите. Тя категорично смята, че то дава сила на децата им и здравина на костите. 

Хубаво е да се знае, че млякото може да засили производството на слуз в стомаха, при висока консумация и да причинява силен дискомфорт. Има много противоречивост у хората за или против „полезната и неполезна консумация на прясно мляко”. Кое надделява, как да направим правилния избор за организма ни? Според краткото проучване, което направих самостоятелно в тази област, в целта си да достигна максимално правилния отговор, интервюирах д-р Лорис Мануелян, заместник-кмет по здравеопазване в община Бургас. Съветът му е да не се изпада в крайности, а да се храним разнообразно и здравословно. Но все пак, не прекалявайте с прясното мляко!