- Д-р Мануелян, темата за прясното мляко и млечните продукти е широко коментирана. Оказва се, че много родители имат крайни и протовоположни позиции за употребата на млякото. Вреден или полезен продукт е то?

- Общо взето за всяко нещо е имало противоположни мнения. Има данни и това е категорично, че млякото се използва още в неолита. Намерени са съдове, в които има останки от мляко и това е съвсем естествено. В края на краищата ние сме бозайници, а само бозайниците са тези които произвеждат мляко.

Затова и майката, когато се роди детето, започва да го кърми от 1 до 3-годишна възраст. Това е много хубаво, подрастващият организъм не е готов сам да се зарежда от външната среда с необходимите соли, киселини, белтъчини, мазнини, въглехидрати и всичко необходимо. Получава ги в готов, концентриран вид чрез млякото. Така че в това отношение за децата млякото категорично не е вредно, независимо какво е, освен ако не е спазена технологията на производството.

Но млякото съдържа и някои вещества, които са активни и агресивни, които в една възраст ако са в по-голямо количество и се прекалява, могат да окажат влияние върху самия организъм. Със сигурност се знае, че млякото е един от петте екзогенни фактори, които причиняват диабет. Но това е доказано за хора, които консумират в огромно количество мляко. Отношението на хората към храненето не бива да е едностранчиво. Не можем да заклеймим една храна или друга

Категорично съм против крайните мнения. Даже в никакъв случай не мога да кажа, че млякото е вредно. Имаше един учен Коен, който каза, че млякото е отрова и трябва да излезе от менюто на хората. Той се мъчеше да даде някакви доказателства, някои от които не са съвсем безпочвени. Примерно той говореше, че в млякото се съдържат голямо количество хормони.

Други, които са прекурсори на растежния хормон и могат да причинят развитието на рак. Но нека  да си дадем сметка, че става въпрос за много малки количества и голяма част от тези вещества при термичната обработка и техническата обработка на практика се деактивират, т.е. те нямат този ефект. От друга гледна точка има хора, които казват млякото е полезно, яжте всеки ден прясно и кисело мляко.

Млякото също влиза в голяма степен в лечебните диетични режими на много хора. На чиста млечна диета се минава със стомашен кръвоизлив, защото се знае, че млякото е с алкално ph, че неутрализира стомашните киселини, че е леко за приемане, не причинява физическо дразнене на стомашната лигавица. Но това са временни периоди, затова човек трябва да приема разнообразно хранене и разбира се с условие, че трябва да бъде млякото от сигурен източник.

И аз мисля, че в това отношение големите фирми в България и тези, които могат да си го произвеждат сами, примерно знаят от кого го вземат. Както има хора на село, които си гледат овце, гледат си крави, знаят с какво е гледана кравата, с какви медикаменти е лекувана и там можем да имаме доверие. Но има несигурни източници. Например големите количества мляко напрах от Китай, които съдържаха токсини вътре, които причиняваха бързо увреждане на нервната система, особено при деца. Но това важи за всички видове храна.

- Вярно ли е, че когато се приема антибиотик, мляко не е желателно да се консумира, тъй като отнема от важните вещества на антибиотика и пречи да се разгражда правилно в организма?

- С категоричност може да се каже, че някои от антибиотиците, особено тетрациклиновите в съприкосновение с храни, съдържащи калций, калцият деактивира активната съставка на антибиотика и тогава той се изхвърля в неусвоен вид, чрез храносмилателния тракт и не може да достигне онези серови концентрации в кръвта, които имат лечебен ефект. Така че

непосредствено преди или след хранене, не трябва, особено когато се приемат тетрациклини. Но тази теория се промени. В по-късните часове даже вече се препоръчва да се взема и кисело мляко, тъй като то съдържа пробиотици.

- Има слухове, че големите компании вкарват хормони в кравите, за да увеличат производството или ги тъпчат с антибиотици, за да не се разболяват. Застрашени ли са хората?

- Категорично, да! Но вие ме пращате в една сфера, в която аз не съм компетентен, защото това касае животновъдството. Тогава, когато имаме по изкуствен начин стимулиране на млекопроизводството, това може да се окаже до голяма степен вредно за организма, който консумира млякото.

Една съвременна и добре организирана контролна система в областта на храненето, би трябвало да контролира и тези процеси. Големите фирми си купуват мляко от големите производители, но те имат традиции и знаят как да подбират това мляко, което не е вредно. И пак казвам, че за големите фирми е по – голяма вероятността за качествено мляко, за това и са се наложили на пазара. Не казвам, че и малките фирми не могат да дават качествено мляко, но то трябва да бъде проверявано периодично.

-  А, дали може да разпознаем което е доброто мляко?

- Аз Ви казах предварително, трябва да сме сигурни в източника. Тогава, когато получаваме готов продукт, има няколко ориентира според мен: първо дали е известна фирмата, но да не правим реклама. Знаете, че в България има 7 – 8,  които произвеждат мляко и млечни продукти, в които може да сме сигурни до голям процент, че технологията е спазена.

Другата възможност е това, което ни се случва в ежедневието, ако имаш дядо и баба които си имат крава, която гледат за себе си и за децата, може да бъдете сигурни, че млякото е минало през съответния ветеринарен контрол. Не забравяйте, че обработката на млякото е много важно нещо. Суровото мляко може да се консумира, но трябва да бъдете сигурни, че животното е чисто, че се гледа в нормални условия и се храни с нормална храна. При преработката със сигурност мога да кажа, че по – голяма част от вируси, бактерии и прочие умират, но ако има токсини, които са химични молекули много често те се запазват.

Това, което представлява сериозен риск при млякото, ако се консумира в прекомерни количества е съдържанието на мазнините. Когато са в по – голямо количество подлагат организма и мастната обмяна на стрес, тогава един човек да кажем, който е със затлъстяване, висок  лош холестерол, той трябва да пие мляко с намалено съдържание на мазнини макар, че то не е вкусно, но ако реши да пие мляко с по – голям процент мазнина да е в по – малко количество.

- С възрастта трябва да намалим млякото, така ли?

-Напротив, може и да увеличим млякого. Вие знаете за пенсионерите, че от край време се пие много мляко. Изварата например е един изключително ценен продукт, който почти е лишен от мазнини, но съдържа много белтъчини и то под формата на глоболини и е много лесно за усвояване от организма. Също така е полезен за черния дроб, лесно се метаболизира има дезонтоксикиращ ефект.

Всичко трябва да е в рамките на нормата. Искам да ви кажа, че в България, тогава когато продължителността на живота е била доста по – висока от колко в момента, тогава се е консумирало повече мляко, по – малко месо и повече зеленчуци. Преди 9 септември и след  1944 година в селата, освен хляба, зеленчуците и плодовете са се консумирали и повече млечни продукти. Именно тогава хората са стигали до преклонна възраст. Когато говорим за мляко и двете крайности са вредни! Това е един продукт, който хората използват от хилядолетия. Трябва да се избягват съмненията, че е вредно и едва ли не отровно.