Двамата работници, които пострадаха при пожара в газстанциата в Ахелой вече трети ден се лекуват във Варна. Причината мъжете да бъдат транспортирани до варненската болница е, че бургаската МБАЛ няма сключен договор със здравната каса по клиничната пътека за лечение на изгаряния. В първия момент всеки ще си помисли- ами клиничните пътеки са много, а изгарянията изискват специфично лечение и добре обучени специалисти. Това естествено е свързано и с разходи, които не всяко здравно заведение може да си позволи. Само че до преди няколко години бургаската болница се гордееше със своето отделение по пластика и изгаряния. Тук  работеха едни от най- добрите лекари в страната. А отделението разполагаше с най- модерната и висококвалифицирана техника.

Заради специфичната дейност на Лукойл Нефтохим- Бургас, още по времето когато рафинерията беше просто бургаският нефтозавод, тук се инвестираше в кадри и оборудване за лечение на тежки изгаряния. Ръководството на „Нефтохима” закупи и дари на болницата специални водни легла за пациентите с изгаряния. Беше закупена и барокамера, която е от решаващо значение при възстановяването на пострадалите. От няколко години обаче за всичко това се говори в минало време. Отделението по пластика и изгаряния е закрито по времето, когато изпълнителен директор на

МБАЛ беше д-р Боян Будаков. Неговото управление ще се запомни със скандалите за злоупотреби и източване на здравното заведение, а също и със закриването на няколко отделения. Едно от тях е именно това по пластика и изгаряния.

Първоначално то е трансформирано в сектор. Секторите обаче не могат да сключват договори със здравната каса и дейността постепенно замира. „Първо загубихме специалистите, които отидоха да работят в други здравни заведения”, призна зам. кметът по здравеопазване д-р Лорис Мануелян. В момента техниката на отдавна закритото отделение се използва за лечение извън клиничните пътеки, а пациентите с изгаряния се транспортират във Варна. Д-р Мануелян допълни, че общинската администрация с готовност ще подкрепи идеята отделението отново да се възстанови. Това обаче трябва да бъде решено от ръководството на болницата.

Самото решение няма как да бъде взето лесно. Причината е, че за да има отново отделение по пластика и изгаряния, освен оборудване трябват и специалисти. А те се намират трудно. Лечението на изгаряния вече е концентрирано в София, Пловдив и Варна и трудно медици от там биха дошли да изграждат наново подобно отделение. На въпрос на Gramofona.com към д-р Будаков, какво се е случило с бургаското отделение по пластика и изгаряния и защо то е било закрито, отговорът на медика- политик беше „В отпуска съм. Не ме занимавайте”.