Роми, въоръжени с чували и метли плъзнаха за поредна година по улиците на Бургас. Причината – в момента се бере липовият цвят, който през зимата пием на чай. Ударните бригади метат директно от земята нападалия липов цвят и след това го предават в пунктовете за изкупуване на билки.

Така в чувалите, освен ароматния липов цвят попадат прах, боклуци, парченца асфалт и дори олово от изгорелите горива на автомобилите. Това от своя страна поставя под въпрос лечебните свойства на липата, която е известна от векове като имуностимулант и ефикасно средство срещу кашлица.

Репортерска проверка на Gramofona.com показа, че три институции отговарят за качеството на билките, но реално нито една от тях не контролира какво се внася в пунктовете, които ги изкупуват. Агенцията по безопасност на храните контролира вече готовата продукция, която е в търговските мрежи, обясниха от там.

„Когато билките са пакетирани под формата на чай и се продават в магазините, ние можем да ги проверяваме. Сигнали за съмнения в качеството обаче не сме получавали до момента“, обясни за Gramofona.com шефът на БАБХ – Бургас д-р Георги Митев.

Под контрола на Регионалната инспекция за околната среда и водите пък са самите пунктове за изкупуване на билки. Еко инспекторите следят за чистотата в помещенията, има ли насекоми, гризачи и спазват ли се хигиенните изисквания.

Под техен контрол е и опазването на растенията, т.е. дали те се берат по подходящ начин и унищожават ли се защитени видове от лечебните треви. Регионалната здравна инспекция пък може да проследи билките, ако те са в аптеките и дрогериите. Здравните власти обаче проверяват по етикет.

Т.е. какво е написано на пакетите, а не правят анализ на качеството на това, което се намира в тях, обясниха от там. Така на практика се оказва, че първият етап от процеса – брането на липовия цвят остава без контрол. Просто липсва нормативна уредба, която да регламентира коя е институцията, проследяваща качествата на набраната билка.

Големите компании, които преработват билки в повечето случаи работят и с чужбина, за това самите те имат строг вътрешен контрол. Не така обаче стоят нещата с малките пунктове, които се занимават с този бизнес и след това сами реализират продукцията си.

И трите институции – РЗИ, БАБХ и РИОСВ препоръчват ако купувате чай, то това да е от специализираните магазини. Там със сигурност ще попаднете на сертифициран продукт и дори да се окаже, че има проблем. То източникът му лесно ще се проследи.