Лятото пристигна с обещания за морски вълни, златен тен и безгрижни дни на плажа. Но с това идва и въпросът: трябва ли да използваме слънцезащитен крем или всъщност си вредим повече, отколкото си помагаме?

Често чуваме митове, че съдържат канцерогенни вещества, че пречат на тялото да усвоява витамин D или че „от тях кожата старее“. Да, някои евтини или остарели формули могат да съдържат съставки, които не са най-доброто за кожата. Но съвременните дерматологично тествани кремове, особено от доказани марки, са безопасни и създадени да защитят кожата – не да ѝ вредят, съобщи Дарик.

Най-честите съставки, за които се повдигат въпроси, са оксибензон и авобензон. Но в Европа и много други страни те вече са строго регулирани или заменени с по-безопасни алтернативи като цинков оксид и титанов диоксид – минерални филтри, които отразяват UV лъчите, вместо да ги абсорбират.

Трябва ли да използваме слънцезащитен крем?

Използването на слънцезащитен крем е нужно когато:

  • имате светла или чувствителна кожа
  • прекарвате повече от 20 минути на слънце
  • живеете в слънчев климат или на голяма надморска височина
  • имате фамилна история на кожен рак или пигментни петна

 

Слънцето излъчва UVB лъчи, които причиняват изгаряне, и UVA лъчи, които проникват по-дълбоко в кожата и ускоряват стареенето. И двата вида могат да увредят ДНК на кожните клетки и да доведат до рак.

Какъв SPF да изберем?

SPF – или „слънцезащитен фактор“ – показва колко по-дълго можете да стоите на слънце без да изгорите. Например SPF 30 блокира около 97% от UVB лъчите, а SPF 50 – около 98%.

  • SPF 30 е достатъчен за ежедневието в града.
  • SPF 50+ е подходящ за плаж, планина или хора със светла кожа.
  • За деца, задължително е SPF 50 с физични (минерални) филтри – по-щадящи и безопасни.

Не забравяйте: кремът трябва да се нанася 30 минути преди излагане на слънце и да се подновява на всеки 2 часа или след плуване/изпотяване.

Има ли странични ефекти?

При неправилна употреба – да. Ако не почистите добре лицето си вечер, остатъците от крема могат да запушат порите и да причинят пъпки. Затова е важно да изберете продукт според типа кожа – има формули за мазна, суха и чувствителна кожа.

Натурални алтернативи

Много хора търсят натурални решения. Има био слънцезащитни кремове с цинков оксид, без ароматизатори, парабени и силикони. Но дори и „естественият“ продукт трябва да има достатъчно висок SPF и да е тестван за ефективност.

Слънцето е жизненоважно – то ни носи витамин D, добро настроение и енергия. Но прекаленото излагане без защита е опасно. Съвременните слънцезащитни продукти са наш съюзник – стига да избираме разумно и да не забравяме, че здравата кожа е красива кожа.