На площадите в Средец и Айтос ще бъдат прожектирани филми за вредата от цигарите. Лентите ще бъдат излъчени на специални екрани в центъра на двата града, съобщиха от Регионалната здравна инспекция.
Филмчетата ще покажат вредите от активното и пасивно тютюнопушене. Една от целите на лентите е да докаже необходимостта от пълна забрана на цигарите в закрити помещения. Средец и Айтос са част от националната кампания на здравното министерство,
която ще обхване 19 града в страната.
В Айтос филмът ще бъде излъчен днес на площада в центъра, а в Средец презентацията ще бъде утре пред сградата на Общината.
Смъртността, причинена от тютюнопушенето, има мащаба на пандемия, отчитат експертите. Близо 13 милиона европейци страдат от едно или няколко заболявания, свързани с тютюнопушенето. Ако съществуващата тенденция се запази, през 2030 г. 70% от смъртните случаи ще бъдат свързани с употребата на тютюн, сочат статистиките на здравните експерти.
Снимка: health.bg