Доклад на британски учени е на път да преобърне напълно представите ни за здравословно хранене, съобщава DailyMail. В последните десетилетия всички диетолози се надпреварваха да ни обясняват, как трябва да изключим мазнините от хранителния си режим, за да се борим със затлъстяването.

Изследователи от Кралския колеж в Лондон обаче заподозряха здравните власти в заговор с хранително-вкусовата промишленост и излишно демонизиране на мазнините. Нещо повече, според учените игнорирането на маслото, сметаната, сиреното и други мазни храни всъщност подхранва епидемията от затлъстяване. Това може да има катастрофални последици, предупреждават експертите. Учените са категорични, че е необходим „основен ремонт“ на представите ни за здравословно хранене.

Великобритания е една държавите, които губи битката със затлъстяването, а това струва на Обединеното кралство около 16 млн. паунда годишно. Затлъстяването е и една от причините за ръста на диабет тип 2. Според авторите на критичен доклад, корените на епидемията са в основата на съвременната мания за диети с ниско съдържание на мазнини. Проучвания показват, че по-високото съдържание на мазнини и по-малкото въглехидрати всъщност са правилният подход при здравословното хранене.

От Кралския колеж в Лондон са категорични, че менюто на човек трябва да е богато на пълномаслено мляко и млечни продукти. Сиреното и киселото мляко всъщност намалят вероятността от затлъстяване. Месото, рибата, яйцата, млечните продукти и ядките съдържат наситени мазнини, които са от особена необходимост за човешкия организъм.

Учените от колежа стигат доста далеч в изводите си и твърдят, че съвременната наука за храненето е „покварена от търговските влияния“, а насърчаването за употреба на храни с ниско съдържание на мазнини е „може би най-голямата грешка в съвременната история и води до опустошителни последици за общественото здраве“.

 

Снимка: PA