Двама бургазлии са последните заразени със сифилис в Бургас. Млада жена на възраст между 20 - 25 години и мъж на около 30 са лепнали неприятната болест през юли, уточниха от Районната здравна инспекция за Gramofona.com.  И двамата пациенти в момента се лекуват, а инфекцията е открита от специалист, а не при рутинно изследване. От РЗИ не уточняват дали болните се познават. Двамата са диагностицирани по различно време в рамките на 14 дни.
 
Общо 35 са случаите на сифилис, които здравните инспектори са регистрирали от началото на годината в Бургаско. През двата летни месеца – юни и юли със сифилис са се заразили общо 8 души. Инспекторите отчитат обаче ръст на заразата, в сравнение с миналата година.
 
През първите 6 месеца на 2013-та „срамната болест” са пипнали 21 бургазлии, сочат данните на РЗИ. Ако не сте особено придричиви при избора на партньор е добре да знаете, че изследвания за сифилис се правят не само в медико-диагностичните лаборатории и Кожно-венерическия диспансер. В специализирания кабинет към РЗИ изследванията са напълно анонимни. Там освен за сифилис, можете да се проверите и за СПИН.
 
Знаете ли, че:
 
Сифилисът е лечима бактериална инфекция, която се предава по полов път. Добре е да знаете, че болестта се лекува във всеки един от стадиите, но ако вече са настъпили някакви поражения по органите, то те са необратими. За това е важно лечението да започне колкото се може по рано и през терапия с антибиотик да преминат всички партньори на заразения.
 

Заболяването преминава през 3 стадия, като първият се развива средно месец след инфектирането. Той се характеризира с поява на неболезнена раничка, най-често в областта на половите органи, но в зависимост от сексуалните практики на инфектирания човек е възможно да се появи по устните или ръцете. Като съпътстваща проява в този стадий се установяват и увеличени лимфни възли в засегнатата зона (най-често в слабините). Дори да не се приложи лечение, раничката оздравява, а заболелите навлиза в следващият етап.
 
През втория стадий по кожата и лигавиците на човек се появяват различни по размер и вид обриви. Тези прояви се редуват с периоди, в които липсват каквито и да е прояви на заболяването, но човек продължава да е болен и да предава заболяването, независимо от липсата на изменения.
 
Третият стадий на болестта настъпва години след инфектирането. Той се проявява с развитие на възловидни образувания, наречени „гуми”, които имат склонност към разпадане и са разположени както по кожата, така и по някои вътрешни органи-мозък, кости, сърце и съдове. При разрушаването им е възможно да настъпи необратима увреда на съответният орган, който може да доведе до смърт.
 
В случай, че бременна жена е инфектирана със сифилис е възможно заболяването да бъде предадено на детето. Тогава се развива вроден сифилис, който може да доведе до раждане на мъртво или сериозно увредено дете.
 
 
 
Снимка: LifeBG