Собственикът на МБАЛ „Дева Мария” Семир Абумелих тръгна на война срещу Здравната каса.  985 хиляди лева дължаи НЗОК на здравното заведение за извършена дейност, над определените по норматив лимити. Сумата е натрупана основно през тази година и въпреки, че е отчетена, от касата не се издължават. Това, според адвокатите на Абумелих е нарушение на договора, сключен между болницата и НЗОК. „Излиза, че аз играя спонсор на Здравната каса. Ами щом е така нека шефът на НЗОК да си сложи една тениска с логото на „Дева Мария”, обяви Семир Абумелих.

„В договора няма такова нещо като надлимитна дейност. Има лимитни стойности, по които ние сме се разплатили”, контрира директорът на Районната здравноосигурителна каса в Бургас д-р Таня Макшева. Тя уточни, че през миналата година НЗОК е платила и за надлимитна дейност, но това е станало по решение на Надзорния съвет на касата. В момента се проверявало дали ще има достатъчно средства да се покрият отново тези разходи, но болниците не можели да притискат Здравната каса, твърди д-р Макшева.

Заради системното неизплащане на извънлимитните дейности обаче всички бургаски болници са се обединили и вече са подали в съда заявление за учредяването на „Сдружение на бургаските болници”. По този начин здравните заведения в Бургас вече ще действат заедно когато трябва да защитят правата си, коментира Семир Абумелих.

Освен спора за неразплатените разходи, от МБАЛ „Дева Мария” ще съдят Районната здравноосигурителна каса. Причината – РЗОК не

признава част от дейността на здравното заведение по конкретна клинична пътека. Искът е за 27 500 лв. Става въпрос за иновативен метод, прилаган от съдовия хирург проф. Тодор Захариев. Неговият метод позволява щадящо и безкръвно лечение.

От 36 подобни интервенции, от Касата отказват да платят за 25, защото не отговаряли на алгоритъма, зададен в клиничната пътека. „Това е недопустимо. Проф. Захариев прави това при нас от няколко години. До сега не сме имали проблем и ни е плащано. Още повече, че в столичната болница „Св. Екатерина” за същата дейност на проф. Захариев касата плаща”, обяви Семир Абумелих.

„Тук въпросът е административен. За конкретното заболяване има два метода на лечение -  оперативен и консервативен. При операция Касата плаща хиляда лева, а при консервативното лечение – 475 лв. Те описват дейността като операция, а това не е вярно”, опроверга д-р Макшева. Според стандартите, операция е когато има разрез на тъкани, изрязване и зашиване. При метода на проф. Захариев с катетър се влива медикамент. Т.е. това е консервативно лечение, обясни д-р Макшева.

Собственикът на МБАЛ „Дева Мария” обаче заподозря опит за целенасочено пренасочване на пациентите от Бургас към София. За това говорел и фактът, че болниците ще имат определен лимит за различните дейности, който няма да могат да надхвърлят. „Ще отдават пациентите на концесия и убиват конкуренцията в здравния сектор”. Логично столичните болници щели да са с най-много лимити и пациентите от страната отново ще отиват там.