Общински болници излязоха на протест. Сред протестиращите са и медиците от МБАЛ Поморие. Здравното заведение е натрупало дългове от около 600 хил. лева, отделно на близо 300 хил. възлизат задълженията от неизплатени заплати към персонала.

Спешни, но качествени реформи, това искат и лекарите, и медицинските сестри. Д-р Христо Христов е хирург от 34 години. Според него неправилните реформи в здравеопазването са довели общинските болници до фалит.

„Преди имахме 54 легла и те дори недостигаха. Започнаха реформите и се започна – това не можете да правите, онова не можете. И от 54 леглата ни станаха 10 и дори не можем да ги напълним. И няма как да ги напълним, след като ни позволяват да работим по три диагнози“, коментира д-р Христов.

Той е категоричен, че болниците трябва да бъдат оставени да работят, това което са доказали в годините, че могат да правят. „Крайно време е да се намери нов финансов инструмент, който да измести клиничните пътеки. В началото те бяха създадени като гарант за качество, не се превърнаха в инструмент за разплащане“, коментира управителят на МБАЛ Поморие д-р Женя Караилиева.

Тя смята, че общинските болници не са равнопоставени на останалите, а в последните 15 години здравеопазването се е превърнало в арена за сблъсък на интереси. Община Поморие ще отпусне безлихвен заем на здравното заведение от 1 млн лева. Така болницата ще може да си стъпи на крака, поне за кратко.

„Сега ще излезем от кризата, но ни е ясно, че тези пари трябва да бъдат върнати. А това може да стане само ако работим“, допълни д-р Караиванова.

Лимитът на поморийската болница е 70 хил лева на месец, а само разходите за заплати на персонала и основните консумативи излиза на около 90 хил лева.

„Разбирате, че с недостиг от 20 хил лева няма как това здравно заведение да съществува“, коментираха медици.