Освен като коригиращо зрението средство, контактните лещи се превърнаха и в популярен аксесоар. Могат обаче да се превърнат и в сериозен враг на здравето ни.

Контактните лещи приличат на малки дискове, които поставяме върху очната ябълка. Това е една иновация, създадена преди години в полза на коригирането на човешкото зрение. Контактните лещи донесоха облекчение на милиони хора с късогледство, далекогледство, както и с други проблеми в зрението.

Контактните лещи са на първо място перфектният заместител на очилата, а също и разнообразие във визията ни. Както те се грижат за вида и зрението ни, ние също трябва да полагаме големи грижи за тях. Но знаем ли как?

Освен като коригиращо средство, много модерно стана иупотребата на т.нар. цветни лещи. Всяка 3 от 10 жени слага цветни лещи и често не е наясно с употребата им и особено с поддръжката им.

Независимо какви – диоптрични или цветни, лещите имат своя срок на годност. Това е много важно да се знае и да се спазва, тъй като след изтичането му лещата става опасна за нас и очите ни. Различните класове лещи

имат различен срок на годност. Винаги на опаковката им го пише.

Задължително преди да поставим контактните си украшения трябва да измием добре ръцете си. Всяка прашинка е фатална за окото, особено когато се намира под лещата. Разтворът от своя страна е също от първостепенно значение. Преди, повреме и след употреба лещата трябва да минава през профилактична промивка. Разтворът също има срок на годност. Трябва да се спазва, защото в противен случай може да причини парене, сърбеж, дразнене и всякакви некомфортни реакции и инфекции на окото.

Забранено е спането с тях. Прекомерната употреба също трябва да се избягва. Ако ги носите твърде дълго и окото не си почива, те спират притока на кислород към него. Това от своя страна крие риск от появата на язва на роговицата, което може да доведе дори до слепота.

Красотата и здравето трябва да вървят ръка за ръка. Чисти ръце, чисти лещи, чисто зрение. Бъдете умни и красиви. Зрението може да променя цвета си, но не и срока на годността си!

 

Снимки: www.eye.uams.edu