Смъртността от Covid-19 има връзка с националните хранителни навици. Това твърдят учени от университетската болница „Хумболт“ в Берлин, съобщава Известия.

Екипът на Жан Буске е използвал данни на университета „Джон Хопкинс“, от които става ясно, че от европейските държави най-нисък процент на смъртност е регистриран в Германия, Австрия, Чехия, Полша, Словакия и Финландия. Там починалите са не повече от 4%.

Най-висока смъртност (над 10%) е регистрирана в Белгия, Франция, Италия и Великобритания. Учените смятат, че някои от продуктите, които употребяват жителите на тези държави могат да влияят на смъртността.

„Продукти със силни антиоксидантни действия или активност срещу АСЕ2 (белтъкът, през който вирусът влиза в клетките), такива като прясното и киселото зеле се употребяват повече в европейските държави с ниска смъртност, в Корея и Тайван“, твърдят авторите на изследването.

Руски експерти пък допълват, че и в Турция смъртността е ниска, около 2,4%, а там също се употребява много зеле, но и много кисело мляко.

Учените все пак уточняват, че нито един хранителен продукт няма противовирусно действие, колкото и да е полезен. Но пък храненето може да влияе на имунитета, който е ключов при справянето с коронавируса.

Експертите отбелязват също така, че за да има някакво влияние на храната върху имунната ни система, е нужно да се придържаме към определени хранителни навици в продължение на години.

Като цяло диета, богата на витамини и антиоксиданти, помага за изграждането на адекватен имунитет.

Червеното вино, фъстъците, шам фъстъкът и плодовете с тъмна кожа са особено ценни при хората, които са с коронавирус, уточняват руски учени.

Техните изследвания са показали, че тези храни съдържат антиоксиданта ресвератрол, който е изключително важен за отслабването на коронавируса.