Кърменето намалява риска от затлъстяване при децата. Това съобщи в Бургас проф. д-р Стефка Петрова от Националния център по обществено здраве и анализи.

Проф. д-р Петрова поясни, че първите хиляда дни са особено критични за здравето на детето. „В този период, метаболизмът може да се промени в положителна или отрицателна насока и това да повлияе за развитие на хронични заболявания. Затлъстяването, диабетът тип 2, високото кръвно налягане се определят в голяма степен от храненето на детето в първите хиляда дни, които започват от неговото зачеване“, обясни тя.

Точно в този критичен период кърменето е от голямо значение. Майчиното мляко  осигурява всички хранителни вещества, течности и енергия, които са необходими за растежа на детето през първите шест месеца, след което започва неговото захранване.

Проф. д-р Петрова уточни, че кърмата повлиява положително на чревната микрофлора на детето. Тя намалява риска от стомашно-чревни заболявания и инфекции на дихателните пътища. Освен това има положителен ефект върху нервната система.

„Децата, които са кърмени са с по-висок коифицент на интелигентност“, поясни проф. д-р Петрова. Тя обясни, че за доброто психологическо развитие на детето е важен по-дългият контакт на майката с детето.

Кърменето е важно и за майката. То намалява риска от рак на гърдата и яйчниците. Също така помага за следродилната депресия.
Според проф. д-р Петрова детето успява само с кърмата да си набави всички хранителни вещества и течности, които са му необходими.

Тя обясни, че не е хубаво да се дават плодови сокчета по време на кърменето. Освен, че пречат на неговата продължителност, соковете създават риск от появат на кариеси още на първите зъбчета. Проф. д-р Петрова даде за пример, как в САЩ е забранено до една годинка да се дава плодов сок на детето.

Важно е майката да кърми най-малко шест месеца. „Всяко кърмене е полезно. За по- кратък период или само частично. Ако е възможно, майката да кърми поне до една година, докато започне детето да се захранва“, обясни проф. д-р Петрова. Според нея най-добрата възраст е до 2 годинки.

Проф. д-р Петрова съветва, кърменето да е при поискване. „Това означава, детето да суче когато желае и колкото иска“, обясни тя. Майката и детето намират собствен модел на хранене, който е най-добрият за тях.

В България над 85 % от децата са кърмени, но 1/3 от тях се кърмят за кратък период от време (от 1 до 3 месеца). 22% от децата до 4-6 месеца са на изключително кърмене (без даване на други храни и течности). Над 40% от тях са на продължаващо кърмене след 6- месечна възраст.

 

Снимка: hera.bg