Има ли сключен колективен трудов договор между община Бургас и здравни работници? Питането до председателя на местния парламент отправя общинският съветник от Движение България на гражданите Живко Табаков.

Заради непрестанните протести на медицински служители, той пряко се интересува как стои въпросът с доворните отношения между здравните работници в самостоятелни детски ясли, детска кухня, медицински сестри в яслени групи към детски градини, медицински сестри в здравен кабинет към детски градини и училища и здравни медиатори и община Бургас.

Табаков подробно разяснява, че договореностите между Община Бургас и синдикатите МФ "Подкрепа" и ФСЗ към КНСБ би следвало да се реализират според уговорения в КТД срок (две години) като пример за добър социален диалог.

 Табаков допълва още, че в други общини от страната служителите и през тази година са успели да постигнат заплатите в браншовия колективен трудов договор, като получават право на СБКО /социално-битово и културно обслужване/ в размер на 3 на сто от брутната работна заплата и работно облекло.

„Реализираните икономии от фонд Работна заплата в делегираните от държавата дейности, финансирани чрез общинския бюджет, ще се предоставят като допълнително материално стимулиране през годината“, обяснява общинският съветник.

В питането си до председателя на Общинския съвет Костантин Луков, Табаков поставя три въпроса:

1. Има ли сключен нов колективен трудов договор в Бургас между кмета Димитър Николов (като работодател) и представителите на синдикатите в самостоятелни детски ясли, детска кухня, медицински сестри в яслени групи към детски градини, медицински сестри в здравен кабинет към детски градини и училища и здравни медиатори, и ще се постигнат ли договореностите в браншовия КТД?

2. Ако има такъв, колко медицински специалисти са страна по него (брой медицински сестри)?

3. Има ли Община Бургас недостиг на финансови средства с оглед обезпечаването на заплатите на медицинските сестри?

Табаков очаква отговор в писмен вид на предстоящата сесия в края на юни.