Два случая на нилска треска са регистрирани в Бургас, съобщи пред Дарик радио главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Заболели са две деца, съответно на 5 и 7 години. Според информацията на д-р Кунчев случаите в Бургас са местни, т.е. болните не са били в чужбина, а са се заразили тук.

Странното е също така, че става въпрос за деца. До сега регистрираните в България случаи на нилска треска са засягали възрастните. Други два случая на заболяването са регистрирани в Пловдив. Там става въпрос за майка и дъщеря, който до скоро са живеели в Гърция. Петият случай е на жена от Русе. По думите на д-р Ангел Кунчев състоянието и на петимата заразени е стабилно и на този етап риск за живота им нямало.

Случаите в Бургас са от лятото, уточниха информацията от Регионалната здравна инспекция в града. Децата са развили и менингит, а лечението им е продължило в столична

клиника.

Притеснителен факт, според епидемиолог №1 е и, че болестта е нетипична за България и за това е трудно разпознаваема от родните медици. Симптомите на нилската треска много приличат на летните вируси- висока температура и общо неразположение на организма. Понякога болестта е съпроводена и с обрив по тялото. В по-тежките случаи се засяга централната нервна система, а треската протича с данни за менингит и енцефалит.

Нилската треска все още се смята за екзотична и рядка по нашите географски ширини. До преди 10 години тя е напълно непозната за Европа. Смята се, че разпространението й на Стария континент е свързано с глобалните климатични промени и затоплянето. Една от теориите за разпространението й е свързана с биотероризма, като за това се обвинява режима на бившия иракски лидер Садам Хюсеин. Традиционният причинител на нилската треска е заразен комар.