Отменят въведените за 2013-та година правила и методика за заплащане на лекарите и болниците от страна на Здравноосигурителната каса. Това съобщи здравният министър в оставка Десислава Атанасова при откриването на хоспис в Бургас.

Въведените ограничения и лимити обединиха болниците в сдружения и изкараха лекарите на протести. По думите на министър Атанасова личните лекари ще могат да дават до 10% повече направления.

„Никога не е стоял въпрос за лимитиране на пациенти, т.е. до 100-тния човек се приема в определено отделение по определена клинична пътека или диагноза и 101-вия му се затваря вратата. Разбира се в рамките на един гласуван бюджет за Националната здравноосигурителна каса в рамките на прихода, който идва от всички наши здравни вноски, трябва да има някаква прогноза и именно това е бил прогнозния бюджет, който Районните здравноосигурителни каси са предложили на Националната здравноосигурителна каса и бяха утвърдени”, обясно министърът в оставка.

„Но искам да кажа, че се прояви разбиране и от Надзорния съвет на касата и от управителя, за януари месец 100% са изплатени всички средства, които са изработили лечебните заведения. Февруари месец сега в момента се отчита и март месец също смятам, че няма да има  проблем. Има правило, че на първото тримесечие могат да се преразпределят средства, т.е. всички лечебни заведения, които са работили и са усвоявали своите прогнозни бюджети ще си получат средствата, а тези които не са успели ще има едно прехвърляне на финансов ресурс от тези, които по-малко работят към тези, които са приемали и

обслужвали пациенти. Аз мисля, че трябва да са спокойни лекарите, единствено да се вълнуват за това какво е състоянието на техните пациенти, а не за финансовите средства и да са спокойни пациентите, че действително могат да избират всяко лечебно заведение, което да ги обслужва и в което да им бъде оказана медицинска помощ.”, разясни Атанасова.

И още: „В проценти като глобална бюджетна рамка мисля, че не е добре да се говори, защото така или иначе има един гласуван бюджет на Националната здравноосигурителна каса. Този бюджет е ясен на всички още когато бе гласуван от Народното събрание през 2012-та. Т.е. над тази финансова рамка не може да се излезе. Има заделен резерв в бюджета на касата, който 270 милиона, който традиционно в края на годината се преразпределя и от него се плаща тази надлимитна дейност.

Винаги така се е случвало. В момента обаче за януари е платено абсолютно всичко на лечебните заведения, така че притеснения не следва да има. Разбира се трябва да има някаква бюджетна прогноза, отново казвам, защото това са парите, които са събрани от всички здравни вноски на българските граждани. Знаете и че има проблем със здравно неосигурени пациенти, т.е. ако има по-голяма събираемост закона за здравното осигуряване дава възможност, това са и правните норми, колкото средства влязат в Здравната каса, те да се разпределят и за лекарства, за домашно лечение и за медицински дейности, доболнична помощ и т.н.

В момента тече заседание на Надзорния съвет за проблемите, които са поставени от болниците, така че мисля, че няма място за притеснение.”