Като истинско чудо определят роднините на Димка Кирова от Дъскотна нейното завръщане към живота. 65 годишната жена пострада жестоко при катастрофа на 20 ноември и прекара 63 дни в реанимация.

Първите 40 дни се е наложило Димка да бъде в медикаментозна кома, за да могат да зарастнат всичките 33 счупвания по гръдния й кош. Била е на командно дишане, защото гръдният й кош буквално потъвал на вълни когато ранената жена дишала.

"Когато я видях в реанимация си помислих- Господи Боже, това е невъзможно", връща лентата на зад д-р Здравка Инджова. Реаниматорът на бургаската болница е един от медиците, борили се за живота на Димка.

Тя е приета в критично състояние. Освен всички фрактури е имала руптура на слезката, а част от червата били навлезли в гръдния кош. Световната практика показва, че при подобни наранявания в 80% от случаите изходът е фатален. Димка обаче е една от щастливките, които попадат в другата група. Медиците признават, че ще й се наложи доста дълга рехабилитация и в домашни условия. Жената все още се учи да диша нормално,

отскоро е започнала да става и да прави по няколко крачки.

"Искам да благодаря на лекарите тук. Имаше моменти, когато се съмнявахме, че тя ще оцелее", коментира Йорданка Мерсинкова. Тя е братовчедка на Димка и е неотлъчно до нея в болницата. Жената сама поиска да разкаже за случая на своята роднина, защото вярва, че тя е жива благодарение на професионализма на бургаските медици.

След подобно дълго и трудно лечение идва и не дотам тактичния, но много важен въпрос. Колко е струвало лечението на Димка? Оказва се, че ситуацията при нея е била толкова динамична, че терапията и начинът на лечение са се сменяли буквално час за час.

Има дни, в които спасяването на нейния живот е струвало по 1000 лв. "Нищо не ни беше отказано от ръководството на болницата. Всичко, което поискахме, за да поддържаме Димка го получихме", коментира д-р Инджова и допълва, че от този месец обаче нещата за отделенията по реанимация в страната се променят драстично. Оказва се, че от януари Здравната каса е намалила наполовина парите за интензивни процедури.