StethoscopeМедицината е обърната с главата на долу. В момента ние не лекуваме пациенти, а лекуваме диагнози. Това е равносметката на бургаските медици в деня на професионалния им празник. Липсата на добро финансиране и малкото специалисти, с които разполага родната здравна система са двата решаващи проблема на гилдията. ” Със 150 евро на глава от населението здравеопазване трудно се прави. В Румъния парите са около 600 евро на човек, а в европейските държави средствата варират от 3 000 до 8 000 евро”, съобщи директорът на Районната здравна инспекция д-р Георги Паздеров. Той призна, че дори и в Албания средствата за здравеопазване са повече, отколкото в България.

За Бургас нещата се развиват в положителна посока, макар и бавно, отчитат специалистите. „Тръгнахме от една много ниска позиция в бургаското здравеопазване, но вече надграждаме успешно”, заяви ресорният заместник кмет д-р Лорис Мануелян. Според него, в последните три години институциите в Бургас работят в екип и това поставя стабилни основи за развитието на здравеопазването на местно ниво.

Един от големите проблеми е високият процент на неосигурените пациенти. За Бургаска област техния брой достига 78 000 души, отчитат от Здравната каса. 15 нови за областта клинични пътеки пък вече поема РЗОК- Бургас. Те са свързани с кардиохирургията, интензивната кардиология и съдовата хирургия. „Тази година няма такова сътресение при финансирането на болничната помощ, както миналата година. Сега прогнозните бюджети се формират на тримесечие и Касата има механизми за допълнително финансиране на болниците, отчете шефката на бургаската каса д-р Таня Макшева.

Липсата на пари води и до естествен недостиг на медици. До скоро в Бургас са работели 29 анестезиолози, а сега те са 9. В бургаска област, която е с население от близо 500 000 души има само един ревматолог и двама алерголози. Липсват специалисти по лицево-челююстна хирургия, съдова хирургия, гръдна хирургия. Недостиг има при патоанатомите и специалистите в клиничните лаборатории.  Специалисти предпочитат да работят в чужбина заради по- високите заплати. В момента един лекар в България започва работа със стартова заплата от около 600 лева, а в страните от Европейския съюз тя е поне 3000 евро.

Въпреки проблемите, Бургас ще има две нови болници през следващата година. Това са МБАЛ в к-с Меден рудник  и Специализираната болница за рехабилитация в Несебър. „Разчитаме на това, че общината ни е притегателно място и ще успеем да привлечем кадри от вътрешността на страната. Надяваме се, че ще успеем да предложим атрактивни условия на специалистите, за да предпочетат работата в Бургас”, заяви д-р Лорис Мануелян.

„Някои хора изкопаха пропаст между лекарите и пациентите. Това беше тенденциозно. Винаги когато колегите протестират за по- добри условия на работа, се организират шумни акции срещу лекари. Това е много опасно, защото хората вече не идват да се лекуват в болниците, а се страхуват да не ги уморят там”, допълни още д-р Мануелян. Конкуренцията между държавните и частни здравни заведения ще успее да регулира нещата, смятат експертите.