От хиляди години музиката е карала хората да бъдат свободни и щастливи. Точно такива се почувстваха жителите и гостите на първия античен фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“, който се проведе през уикенда край средецкото село Дебелт.
Създателите на музикална група „Фрея“, Теодора и Добрин Стоянови от Пловдив представиха невероятното си творчество, вдъхновено от музиката на античния и средновековния музикант. Заедно с тях бе и 7-годишната им дъщеря Владислава, която свири на арфа в музикалното училище в родния си град.
„За първи път имаме възможността да сме в Дебелт и да свирим в тази невероятна атмосфера. Няма как да опознаеш музиката и нейните елементи, без да проследиш началото й, нейните цели и развитие. Музиката в античността не е била само за забавление – такава, каквато днес слушаме, за да се отпуснем и мотивираме, а звукът е участвал във връзката с Бога. Много музика се е посвещавала на природните стихии, на боговете, на различните вярвания в бита на хората“, разказа пред екип на Грамофона нюз Теодора.
По думите й в античността е имало музика, която се е използвала за забавление при коронации и много различни ритуали.
„Интересното е, че музикантът/творецът в античните времена е нямал отношение към авторството си. Дори да е имал такава потребност да изрази себе си чрез творчество, то той се е считал като медиатор между боговете и хората. Чак в 10 век хората са започвали да подписват своите произведения, което означава, че музиката се е съставяла не точно, за да утвърди егото на музиканта, а да участва в някакъв процес“, допълва вокалът от група „Фрея“.
Теодора и съпругът й участват във възстановяването на музикални инструменти, най-вече лири.
„Наблюдението ни е, че всички народи, дори варварските имат еквивалент на лира – имаме давидова лира, която се обвързва с името на цар Давид и римската култура. Имаме орфеева лира и германска лира, имаме много перкусии и шамански барабани, защото ритъмът всъщност е най-близо до това как е възникнала музиката. Поради причината, че е най-близо до ритъма на човешкото сърце“, казва още музикантката.
Теодора Стоянова се занимава и с научна дейност в литературоведските сфери. За нея музиката е начин да трансформират неизказаните в живота емоции и чувства.
„Цял живот съм обвързана с музиката и тайно се надявам фразата: „Изкуството ще промени света, да не е просто клише“, казва още чаровната дама.
Няма коментари