Над 200 гроба с информация за древна Аполония откриха под автогарата в Созопол (ВИДЕО)

28.08.2024 , 13:41 | Автор : Gramofona.com

От края на месец март, под ръководството на д-р Явор Иванов и Димитър Недев – директор на „Музеен център” Созопол, в м. „Провлака” се провеждат спасителни археологически проучвания на терена предвиден за изграждане на автогара в града. Разкопките се финансират от Община Созопол.

Разкрити са основи на средновековен манастир, датирани с материали от XII - XIII век. Добре запазени са останките на манастирската църква и сгради от северното и западно крило на манастира със стопански и жилищни функции. Разкриха се голямо количество фрагментирани стенописи, които се отличават с високи художествени качества и колорит. През XII век около манастира възниква голям граждански некропол, от който са разкрити около 200 християнски гроба. Находките от контекста – моливдовули (оловни печати за кореспонденция), накити, бронзови кръстчета и монети от времето на династията на Комнините доказват, че погребенията в тази сакрална територия датират от втората половина на XII до края на XIII век, когато християнската обител е унищожена в резултат от пожар.

В един от най-богатите гробове, разположен в наоса на манастирската църква, се откри колективна находка от двадесет и шест броя византийски корубести монети /скифати/. В обема на манастирските сгради е регистрирано голямо количество трапезна керамика, сред които се отличават луксозни белоглинени съдове с подглазурна декорация и сграфито керамика – внос от Константинопол, което свидетелства за богатството на християнската обител.

Под нивото на средновековния некропол са проучени десетки погребения от ранновизантийският период (V – началото на VI век), при които скелетите са положени в масивни гробници /цисти/, камерите на които са оформени и покрити с варовикови квадри. Този, по-ранен пласт от християнския некропол, съществуващ на това място преди възникването манастира, частично нарушава нивото на по-ранни некрополи от римската /II - III вeк/ и елинистическата епохи /края на III - II век пр. Хр./. На този етап археолозите са проучили няколко зидани с тухли римски гробни съоръжения в които са открити монети, стъклени лакримарии и керамични съдове.

Разкрити са и три гроба датирани с находки от късноелинистическата епоха (II век пр. Хр.). Най-забележителният артефакт от тази епоха е голяма мраморна стела (нагробен паметник) с релеф изобразяващ мъж с кученце. Във финалната фаза на спасителните проучвания е достигната дълбочина над пет метра от съвременния терен – почти до нивото на морското равнище.

Последната находка в ниско лежащия пясъчен пласт е погребение в амфора, датирано през VI век пр. Хр. Археологическият комплекс има висока научна стойност, тъй като дава възможност за изследване на погребалните култове и практики в тяхното многообразие в широк хронологически период от езичеството до християнството и предоставя голям брой разнообразни артефакти, свидетелстващи за живота в древна Аполония и средновековния Созопол.

Нов коментар

captcha

Коментари (1)

коментар Един мъртвец 2024-08-28 18:30:21

Треторазрядни гробари се напъват да вземат титли. Стига сте разравяли гробищата. Под магазин Била и Пепко лежи светилището на Аполон -Делфи 2. Ама там не ровихте. Корумпирани треторазрядни гробари!

Времето

18.09

15o - 24o
19.09

14o - 22o
20.09

16o - 24o
21.09

15o - 24o