Кукери пожелаха успешен сезон на Созопол

28.02.2012 , 09:47 | Автор : Gramofona.com

Бръснари бръснаха и лекари преглеждаха на Сирни Заговезни в Созопол. Това са само част от съвременните персонажи, които кукерите пресъздадоха на сцената на амфитеатъра. Обичаят Кукерство по нашите земи води началото си от преди повече от 8000 години, а при траките се празнува по време на дните на тракийския бог на  веселието Дионисий. А кукерските игри винаги са съпроводени с музика.

Повече от 300 кукери се включиха в надиграванията в петия общински събор „Кукери и маскарадни игри", който организира община Созопол всяка година на Сирни Заговезни. Важно място беше отредено на така наречения Бял кукер, който е типичен за района на Странджа планина.

А най-важен сред кукерите е царят, който пожела:  «Кмета щедро пачки да раздава и в срок обещанията си да изпълнява.»
Царят пожела още успешен летен сезон. Със смесица от мъжки и женски дрехи и страшни маски, със звънци и хлопки, кукерите плашеха злите духове, та да дойде пролетта и да е плодородна настъпващата стопанска година. Кукерските игри на Сирни Заговезни са знак, че зимата отминава и жителите на Созопол трябва да се стягат за лятото.

Нов коментар

captcha

Коментари (0)

Няма коментари

Времето

21.12

6o - 9o
22.12

7o - 11o
23.12

6o - 10o
24.12

7o - 11o