С почти невиждано единомислие общинските съветници дадоха зелена светлина за един от най-мащабните проекти на Бургас, този за изграждането на огромния атракцион „Парк Океанариум”, който ще бъде изграден в парк „Езеро” на Морската градина. Комисия от съветници ще оформи необходимата процедура за старт на проекта.

До този момент има проявен интерес от руската „Мостовик”. „Това е една от най-големите фирми в този бранш, с над 18 хил. служители и опит в редица държави по света”, коментира шефът на пристанище Бургас и общински съветник Диян Димов.

Любопитна подробност е, че теренът, определен за бъдещия комплекс е същият, на който преди години е трябвало да бъде бургаският Делфинариум. Навремето обаче градът ни не е успял да се пребори за този проект и част от него е осъществен във Варна.

Вечната опозиция в местния парламент НФСБ обяви, че е ЗА проекта и ще го подкрепи, но поиска повече подробности за финансовите параметри и по-високи такси за бъдещия инвеститор. „Този проект се чака от години да се случи в Бургас. Подобни неща са добре дошли, но проблемът е, че пак претупваме нещата. Общината изключително слабо е представила проекта. Няма нито думичка на тема „Прогнози”, аргументира се Валентин Фъртунов.

 „Един такъв проект ще привлича туристи не само през лятото. Повече от 70% от посетителите ще бъдат чужди туристи. Ще се поддържат целогодишно работни места, а на служителите ще се плаща над средното за страната ниво. Това е един амбициозен проект. Гаранциите на общината като субект са достатъчно високи. Ние ще отдадем временно земята, а няма да я продадем”, заяви при представянето на проекта кметът Димитър Николов. И допълни, че за такива инвестиции

мечтаят редица градове, които не бездействат, за да се случат при тях.

Като плюс за бургаската икономика беше отчетен и фактът, че посетителите на „Парк Океанариум” в голямата си част ще бъдат чужденци, които ще оставят свежи пари в заведенията и хотелите в региона.

Очакваната инвестиция за изграждането на огромния атракцион е над 100 млн. лв. Застроената площ на обекта ще бъде над 25 хил. кв. метра. Зелените площи, които ще се поддържат са близо 67 хил. кв. метра, а водните площи 23 хил. кв. метра.

Само от туризъм се очаква приходите да нараснат до 600 млн. лева годишно. Сега този приход е 180 млн. лв., коментира зам. кметът Красимир Стойчев. Първата такса, която общината ще вземе от концесионера е 660 хил. лв. „От момента на построяването започваме да прибираме данък сгради и такса-смет. Само от тук печалбата ни е 6 млн. лева”, допълни още Стойчев, коментирайки ползите от проекта.

Валентин Касабов се опита да свали ентусиазма на съветниците, като обяви, че му настръхва косата когато чуе думата „концесия”. Той даде за пример провалената, според него концесия на подземния паркинг на площад „Кирил и Методий” и бездействието на общината в казуса. „Имайте едно наум. Да не се окаже поредната далавера, която някой ни спрята зад гърба. И под този някой имам предвид общинската администрация”, обяви Касабов.

Критериите, които се задали за този проект са изключително високи и няма опасност от провал, защити идеята Красимир Стойчев.

След дълга дискусия общинските съветници гласуваха с 38 гласа "за", 1 "против" и 9 "въздържал се" 117 дка от парк „Езерото” да бъдат отдадени на концесия за 35 години.

 

 

 

На снимката:  Океанариумът в японския град Окинава