Легенди за пиратско съкровище, храбри монаси и истории за политически затворници ще привличат туристите на остров Св. Анастасия. До седмица приключват строителните дейности там и през пролетта първите желаещи ще могат да разгледат най-новото бижу на Община Бургас. От руините и разрухата вече не е останал и помен.

Манастирът е превърнат в музей и хотелски комплекс. Стаите, в които ще отсядат туристите са съобразени с духа на мястото, коментира зам.  кметът Атанаска Николова. „Това е било манастир, така че удобства за посетителите ще има, но сме съхранили аскетичния вид на стаите”, разказа Николова. Навсякъде където е било възможно са запазени автентичните дъбови греди.

Музеят на острова обещава да се превърне в едно от най-атрактивните места за посетителите. В него ще се проследи цялата история на „Св. Анастасия”. Зала-затвор, зала-манастир и разбира се зала, посветена на морето са само част от любопитните акценти в бъдещия музей. По време на реставрационните и строителните дейности работниците са попаднали на уникални находки, които също ще бъдат изложени тук.

Части от пиратско съкровище, което вече привлича любопитни ще намерят своето място в музея. Каква точно е находката и какво са изоставили на острова корсарите все още се пази в тайна. „Открити са и старинни монети от различни епохи, които

показват колко активен живот е имало на иначе непристъпния остров”, допълва в ролята на гид и кметът Димитър Николов.

Църквата на острова пък е най-старата постройка. Тя е датирана в периода 12 -14 век и е с уникална дърворзеба, а иконостасът е образец на дърворезбарската школа. Възстановени са и част от автентичните стенописи, които също са от 14 век. Първият камък на храма се пази и се намира зад иконостаса. На входа на църквата пък личи надпис, който показва, че там е била манастирската костница.

Друг любопитен акцент в новата туристическа дестинация е „Лекарната”. На покрива на сградата има малка градина и ако човек поиска ще може сам да си набере билките, от които после ще му направят чай. На острова расте и билка, която се среща само тук. Заради нея на една част от острова е било забранено строителството. Тази билка ще бъде използвана за една от рецептите, които ще приготвят в ресторанта на острова.И понеже „Св. Анастасия” е най-голямата естествена мидена плантация, много от ястията ще са именно с морския деликатес. До острова ще се стига с кораб.

Той ще тръгва от Моста в Морската градина на Бургас, а при лошо време ще се ползва яхтеното пристанище на Отманлий. За сега се предвижда корабчето да прави по 3 тура на ден. Освен организирано, достъпът до „Св. Анастасия” ще бъде свободен и за индивидуални посетители.