Кметовете на морските общини от Бургаско трябва да посочат кои от неохраняемите плажове на тяхна територия са рискови, но се посещават от туристи.
„Очаквам още днес да получа отговорите им, за да можем да стартираме процедурата по наемането на спасители”, коментира пред Gramofona.com зам. областният управител Евгений Врабчев. Тази година за пръв път държавата ще отпусне средства за водни спасители на ненаетите плажове.
Реално обаче неохраняемите ивици ще останат поне още месец без спасители. Тепръва трябва да се обяви обществената поръчка, а самата процедура е доста тромава. Евгений Врабчев уточни, че за рисковите плажове ще се търси вариант, за да се наемат по-рано спасители. Това обаче е трудно осъществимо, защото по-принцип спасители трудно се наемат.
Ако обществената поръчка пък бъде обжалвана, има риск сезонът да приключи преди да се осигурят нужните спасители. Процедурата се задвижва едва сега, тъй като Министерството на регионалното развитие обяви чак на 31 май кои плажове остават ненаети. В Бургаска област те са най-много - 46, което надхвърля общата бройка на неохраняемите плажове в областите Варна и Добрич.
Много от неохраняемите плажове са атрактивни за летовниците и въпреки, че са без спасители там потокът от туристи е огромен. Не липсват обаче и тежките инциденти. През миналата година само за две седмици на подобни плажове в Бургаско смъртта си намериха 8 души.
Един от най-фрапиращите случаи беше на 20 юли, когато двама души загинаха на „Липите” край Синеморец. Мъжете се удавиха, спасявайки две деца, влезли в бурното море. Следващият черен ден се оказа 27 юли, когато други трима души намериха смъртта си на неохраняеми плажове.