Нова музейна експозиция и реплика на римска баня ще бъдат обособени в археологическия комплекс „Акве Калиде“, съобщиха от Община Бургас.

Вече е обявена обществена поръчка за изграждане на експозиционен и демонстрационен център "Минералните води на "Акве Калиде", който е един от обектите, включени в обхвата на проект "Силата на водата", финансиран от Оперативна програма "Региони в растеж" 2014-2020, процедура "Развитие на туристически атракции".

Експозиционните площи в сградата включват учебен музей, музейна експозиция и фондови помещения. В музейната експозиция ще бъдат изложени археологически находки и артефакти, намерени при изпълнените разкопки на терен, експонати от фонда на Регионален исторически музей - Бургас, гостуващи експозиции. В учебния музей посетителите ще имат възможност да се запознаят с бита на римляните, да облекат техните ежедневни дрехи или военното им снаряжение. Там ще се прожектират филми, ще се провеждат културни и исторически беседи. Експозиционните площи имат смесено предназначение, като ще могат да се използват и за рекреационни дейности.

За "Акве Калиде":

Множество исторически източници сочат, че "Акве Калиде - Термополис" възниква около топлите бургаски минерални извори още в тракийско време, през І-во хилядолетие преди Христа, когато траките превръщат горещия извор в почитано светилище на Трите нимфи. Комплексът на термите е с площ 6 декара, в посока север-юг дължината му е 86 метра. Това го прави един от най-големите в света. Заради лековитите минерални извори "Акве Калиде - Термополис" е просъществувал без прекъсване векове наред. Падали са империи, оттук са минавали преселения на народите, но в тракийската, римската, византийската, османската и българската епоха хората не са спрели да посещават мястото. Заради този постоянен интерес, около банята е възникнал цял град. През късното средновековие "Акве Калиде" става известен като Терма или Термополис (от гръцки - топъл град). През VI век древното селище вече е с разширени бани и изградени крепостни стени.

През ХVІ век султан Сюлейман Великолепни оценява лечебните качества на водата на това място и изгражда изключително модерен за времето си хамам (турска баня).