На няма час път от София се намира Боровец – най-старият планински курорт в България. Известен до средата на ХХ век като Чамкория, той е предизвикал интереса най-напред на най-високопоставените хора в царска България. Един от първите, оценил уникалната природа на планината Рила, е бил самият монарх – княз Фердинанд, който е избрал мястото за своя ловна резиденция.

            Така се появява един от царските дворци в България – „Царска Бистрица“.

            Дворецът „Царска Бистрица“ е още един от поредицата дворци на фамилията „Сакскобургготски“, управлявали България в последните й години като монархия. Склонността на последните български царе да се уединяват сред природата и да отглеждат своите наследници далеч от светската суета е поставило отпечатъка си и върху този техен имот – това е била ловната хижа на царете Фердинанд I и синът му Борис III. Уникалната сграда се слива по хармоничен начин с природата, а близостта й до планинския курорт все пак не й отнема от уединението и тишината.

            Както и по-голямата част от българските царски дворци, така и „Царска Бистрица“ носи архитектурните белези на българското възрожденско строителство, примесено с образци на европейската култура. Това, както и останалите сгради на фамилията, прави постройката изключително архитектурно творение. В първия етап от изграждането на двореца сградата всъщност не е носела ни една черта от българската култура. Това е станало на по-късен етап, като в резултат на съчетанието стилът е придобил характерната оригиналност и отличителни белези на останалите резиденции на царя. Романтичните и причудливи форми на сданието с отличителни белези на алпийския стил и сецесиона, смесени с възрожденско-българското, са именно чертите, които изграждат характерния стил на сградите, в които семейство Сакскобургготски е предпочитало да прекарва времето си.

            Сградата на двореца се състои от три крила, предвиждащи помещения за всеки член на царското семейство. Собствени покои са имали князете и княгините – почти всички, дори и дамите, са имали афинитет към лова. Залите и стаите имат собствен стил, като всяка има интересна история по повод обзавеждането си. Най-интересна е тази за обзавеждането на кабинета на цар Фердинанд в стила на корабната му каюта по време на пътуването му до Бразилия с кораба „Нова Америка“. Официалната версия за това е, че мебелите са му подарени от капитан Жан-Луи Морис, с когото са били стари приятели. Тихомълком обаче се разпространява слух, че монархът е спечелил обзавеждането на карти. Друг акцент в интериора са над петдесетте австрийски кахлени печки във всяка една стая – до една различни по размер и цвят, а по оценка на посетителите двете най-красиви са тези в покоите на княгините Евдокия и Надежда. Голяма част от мебелироваката се е състояла от лични подаръци, правени на членовете на царската фамилия от други държавни глави.

            Отдалечеността на двореца от населено място налага нуждата от собствено електрозахранване. Така дворцовият комплекс се сдобива със собствена електроцентрала. Самата сграда на съоръжението е уникално красива и наподобява миниатюра на двореца. Електроцентралата пък е израдена от части на „Сименс“ и до ден днешен тя подава цялото необходимо на двореца „Царска Бистрица“ електричество.

            Любовта на Фердинанд I към природата и тук е оставила своя белег – лично царят изгражда около резиденцията си парк с любопитни дървесни видове, в които гнездят огромен брой от любимите му птици.

            Десетилетия след като царската фамилия е била прогонена от България синът на цар Борис III Симеон II успява да получи обратно собствеността си. Именно тук неговата дъщеря ектравагантната княгиня Калина сключи брак с испанския мореплавател Антонио Хосе Муньос Валкарсел (Китин Муньос) през 2002 г., като за целта беше изграден специален параклис – съвременният принос на фамилията към националното богатство „Царска Бистрица“.

            Днес всеки желаещ може да посети и разгледа свободно царската резиденция – за късмет вратите й са отворени, а оригиналният й вид е съхранен и поддържан в пълното си великолепие и своеобразен стил, присъщ на фамилията на монарха.

 

Автор: http://www.bulgarianhouse.ru/