Бийч бар на скалите и бистро трябва да се появят на Бабешкия плаж в Лозенец. Това са инвестиционните намерения на наемателя Мая Иванова.

Миналата година тя е спечелила търга за отдаване под наем на скалите, които незнайно защо Министерството на туризма е определило като „плаж с. Лозенец“. В края на миналата седмица наемателката е започнала да поставя дървените скари за бистрото, което буквално е кацнало над скалите.

Борунът обаче е любимо място на лозенци, които не желаят там да има заведение, а държат мястото да остане непокътнато. Още в петък те се вдигнаха на протест. Последва незабавна реакция от министерството и местната администрация. Изграждането на бистрото е спряно докато текат назначените от институциите проверки.

Мая Иванова обаче е категорична, че е спазила всички изисквания и заведения ще има. „Щом хората са решили да протестират, добре. Абсолютно всичко е законно и когато всичко спре, ще започнем отново“, коментира Иванова пред Gramofona.com. Достъпът до скалите, които са предпочитано място от нудистите ще остане безпрепятствен и безплатен. Няма да има платена зона с шезлонги и чадъри. За това и намерението на наемателката е да печели от заведенията.

„Мога да развивам туризъм тук. Мога да докарам летовници. Ще има медицински пункт и спасителен пост. За мнозина това са скали, но това е отдаден плаж и аз всяка година плащам такса“, обясни Мая Иванова.

Самата тя призна, че за нея скалите са изключително атрактивни. Няма намерение да ги засяга по какъвто и да е начин. „Това е природа и това ще си остане така, тези скали и този плаж. Искам да правя много културни събития и различни ивенти, с които да привличам туристите“, обясни още наемателката.

Жителите на Лозенец са категорични обаче, че тук е допусната сериозна грешка и скалите не е трябвало да се отдават под наем като плаж. „Със сигурност има кадастрална грешка, която се е натрупала през годините. Агенцията по кадастър е заснела мястото още през 2006 год. и близо 11 години то се води плаж“, обясни кметът на община Царево инж. Георги Лапчев.

Според него при повторното заснемане на територията, грешката ще бъде изчистена и поляната със скалите ще бъдат извадени от плажната ивица. Шефът на контролния отдел към туристическото министерство Георги Мутафчиев също обясни, че е необходимо ново заснемане на спорния плаж. Самият той направи снимки на скалите и беше видимо изненадан, че ведомството му ги е отдало като плажна ивица.

Оказа се, че в момента няма точна дефиниция на понятието плаж и реално няма как да се определи една крайбрежна ивица на какви условия трябва да отговаря и какви характеристики да има, за да бъде наречена плаж. „Проблемът нямаше да възникне, ако имахме Общ устройствен план. Тогава щеше да има ясни правила и регламент къде и какво е позволено“, коментира инж. Лапчев.