30% по-малко западни туристи за това лято прогнозират хотелиери от Слънчев бряг. Ситуацията е особено обезпокоителна и сезон 2015 наистина е под въпрос, признават хора от бранша. Единственият пазар, който стои стабилно в момента е английският, коментира пред Gramofona.com Михаил Попов от Съюза на собствениците в курортния комплекс.

Той уточни, че спадът на записванията от Герамния е с 1/3. Идентична и ситуацията с летовниците от Холандия и скандинавските държави. „Белгия към момента бележи спад с около 20%, но при тях негативната тенденция е от няколко години. Така че на фона на традиционния вече отлив на белгийски туристи, тези 20% не са никак успокоителни”, допълни Попов. Няколко са причините за срива, според него.

Политиката на Турция и Египет

Двете държави са основна дестинация за руските туристи. Годишно там почиват около 500 000 летовници от Русия. Прогнозираният спад за този сезон е повече от драстичен – близо 80%. За да спасят бизнеса си, турските и египетските хотели предлагат пакети с 50%-но намаление. От ниските оферти обаче се възползват не само руснаците, но и западните туристи. Те автоматично се пренасочват към Турция и Египет. И тук идва втората важна причина за негативната тенденция, която заплашва българския туристически сезон.

Имиджът на България като туристическа дестинация

„Когато сме на равен старт с държави като Турция, Гърция или Египет, ние губим. Имиджово тези страни стоят по-различно от нас”, признава Михаил Попов. Ние предлагаме същите цени, същият продукт като качество, но туристите се стряскат от това, което виждат извън хотелите.

„Не може едно семейство да дойде на почивка и когато вечер се разхождат, да виждат как някой пиян турист пикае в алеята пред тях”, описва родната действителност хотелиерът. Този проблем, според Михаил Попов е неглижиран и от държавата. Това, което според него, трябва да се направи е цялата плажна ивица на Слънчев бряг да се освободи.

„Сергии с гащи, заведения, всичко трябва да се изчисти от плажа. Има огромно поле отзад, което може да се използва. Никой не казва, че това трябва да се махне, но не трябва да е на първа линия и пред погледа на всички, коментира Попов.

Младежкият туризъм

Младежкият туризъм формира кратък и евтин сезон. Младите хора, които идват да почиват тук са ограничени във времето и не харчат много. Важен е семейният туризъм, но той трудно намира място заедно с младежкия, допълни Попов. Според него е от особена важност, летовниците да се чустват спокойни.

Тук обаче това трудно се постигало, заради мутризацията, която по Южното Черноморие държи нивата си от преди 15 години, смята Михаил Попов. „Тук наблюдаваме явления, които отдавна са непознати за градове като Пловдив, например. Има някаква обвързаност и полицията не функционира така, както трябва”, смята хотелиерът.

Категоричен е, че държавата трябва активно да влезе в ролята си и да работи за по-добрия имидж на България като туристическа дестинация. Това обаче ще отнеме време. „Знаете, имидж се руши много бързо, но имидж се гради трудно и дълго”, обобщи Михаил Попов.